Carlo Giuffré, aktori i njohur vdes në moshën 89-vjeçare

1 Nëntor, 2018 - 6:12 pm

Bota e spektaklit i thotë lamtumirë Carlo Giuffre, i cili vdiq në moshën 89-vjeçare. Një interpretues i madh i teatrit dhe kinemasë italiane, Giuffré lindi në Napoli më 3 dhjetor 1928: ai do të mbushte 90 vjeç për një muaj.

I njohur për publikun e gjerë për solidaritetin e tij artistik me vëllain e tij Aldo, i cili vdiq në 2010, Giuffré bëri debutimin e tij në skenë me Eduardo De Filippo. Ndër personazhet e interpretuara në ekranin e madh, spikati me Geppetto në “Pinocchio” të Roberto Benigni.

Pasi u diplomua nga Akademia Kombëtare e Arteve Dramatike, Giuffré filloi të punonte me vëllanë e tij në teatër në vitin 1947. Dy vjet më vonë, ata bënë debutimin e tyre me Eduardo, duke interpretuar shumicën e komedive të aktorit-autor të napoletan.

Në vitin 1963 ai u bashkua me “Compagnia dei Giovani” me Giorgio De Lullo, Rossella Falk, Romolo Valli dhe Elsa Albani. Ai punoi atje për tetë vjet. Ndër tekstet e paraqitura, “Sei personaggi in cerca” i autorit Pirandello.

I dukshëm edhe paraqitjet e tij në ekranin e madh, nga “La ragazza con la pistola” të Mario Monicelli (1968) tek “Noi donne siamo fatte cosi” të Dino Risi (1971).

Në karrierën e tij të gjatë, edhe shumë televizive me filmat dhe përvojat si prezantues në Festivalin e Sanremos në vitin 1971. Puna e tij e fundit në teatër ishte “La lista di Schindler” në sezonin 2014/2015 dhe në kinema në 2016 me “Se mi lasci non vale” të Vincenzo Salemme./k.s/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme