Dame Judi Dench bën histori, bëhet kandidatja më e vjetër në moshë që nominohet për Oscar

9 Shkurt, 2022 - 12:33 pm

Dame Judi Dench ka bërë histori me nominimin e saj për Oscar, duke u bërë nominuarja më e vjetër ndonjëherë për aktoren më të mirë dytësore në moshën 87-vjeçare, shkruan DailyMail, transmeton KultPlus.

Aktorja veterane është nominuar për rolin e saj si Granny në Kenneth Branagh’s Belfast.

Kjo shënon nominimin e saj të shtatë për çmimin Oscar, i pari në vitin 1999 për rolin e saj si Mbretëresha Elizabeth I në Shakespeare in Love.

Roli i fundit i Dench është gjyshja e djalit të ri Buddy (11-vjeçari Jude Hill), prindërit e të cilit (Caitriona Balfe dhe Jamie Dornan) po përpiqen të vendosin nëse do të qëndrojnë në Belfast ndërsa qyteti po bie në një gjendje lufte.

Ky film përshkruan vitin 1969 dhe është frymëzuar nga fëmijëria e hershme e Branagh-së duke u rritur në Irlandën e Veriut gjatë telasheve.

Belfast fitoi gjithashtu çmimin e regjisorit më të mirë për Kenneth dhe aktorin dytësor për Ciarán Hinds.

Dench ka marrë gjithashtu nominime për Mrs Brown (1997), Chocolat (2000), Iris (2001), Mrs Henderson Presents (2005), Shënime mbi një Skandal (2006) dhe filmin Philomena 2013.

Megjithatë, ylli i Belfast-it, Dornan, u refuzua në kategorinë e aktorit kryesor, pasi humbi edhe në nominimet për BAFTA të javës së kaluar. /KultPlus.com

Të ngjajshme