“Dea Open Air” hapë dyert në shtator

30 Gusht, 2018 - 1:56 pm

Edicioni i pestë i festivalit do të fillojë nga 2 shtatori do të zgjatë deri më 8 shtator, edhe këtë vit “Dea Open Air” për publikun ka përgatitur një program me filma të ndryshëm të kinemasë shqiptare dhe të huaj.

Numri i aplikantëve të festivalit sipas organizatorëve ka ardhur në rritje nga viti në vit. Edhe edicioni i sivjetëm konfirmon të njëjtën tendencë rritëse. Ata vijnë jo vetëm nga vendet evropiane, por edhe më gjerë, çka i jep pjesëmarrjes një gjeografi ndërkontinentale. Filmat e paraqitur dhe autorët pjesëmarrës në konkurrim i janë nënshtruar fillimisht seleksionimit paraprak të komisioneve ndërkombëtare, të mbyllur në fund të muajit Mars.

Këtë fazë e kaluan 258 filma, 34 filma të metrazhit të gjatë dhe 224 të shkurtër.

Sipas traditës edhe në këtë edicion konkurimi do të ndiqet nga disa juri, të përbëra me personalitete të njohura të kulturës, kinemasë dhe medias në rajon dhe më gjerë. Juria e filmit me metrazh të gjatë, e përbërë nga Clemens Erbach regjisor nga Gjermania, Isabelle Welter producente nga Austria, Rusomir Bogdanovski skenarist dhe pedagog i skenarit nga Maqedonia, Genc Përmeti skenarist dhe producent nga Shqipëria, Luan Kryeziu regjisor dhe skenarist nga Kosova, shkruan rtv21.tv.

Juria e filmit të shkurtër, e përbërë nga: Dominik Streib pedagog nga Gjermania, Kimete Berisha zyrtare e larte e kinematografisë nga Kosova, dhe Eliodor Markja regjisor montazhi.

Juria e medias, e përbërë nga: Ylli Sula drejtor i Çelësi Media Grup nga Shqipëria, Kamuran Goranci drejtues i Divizionit të Arteve në MKRS nga Kosova dhe Eda Merepeza – gazetare dhe përkthyese.

Edicionin e pestë të “Dea International Film Festival” e mbështet Ministria e Kulturës dhe Qendra Kombëtare e Kinematografisë, si dhe Bashkia e Sarandës./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme