“Dita zë fill” e Gentian Koçit u prezantua në Trieste Film Festival (FOTO)

26 Janar, 2018 - 2:30 pm

Filmi “Dita zë fill”, me regji të Gentian Kocit është pjesë e edicionit të 29-të në festivalin “Trieste Film Festival”, ku konkurron për çmimin në kompeticionin kryesor (Main Competition), ndërsa mbrëmë atje është shfaqur premiera italiane e këtij filmi, shkruan KultPlus.

Ky film është një dramë sociale që flet për një nënë që bashkë me foshnjën e saj vendosin të jetojnë me një grua të vjetër dhe të sëmurë. Kompromiset morale që njerëzit duhet ti bëjnë kur ballafaqohen me sfida ekonomike dhe ato të mbijetesës, sipas Koçit, janë të pranishme dhe trajtohen në filmin shqiptar. Ngjarja e këtij filmi zhvillohet në lojën e këtyre aktorëve: Ornela Kapetani, Suzana Prifti, Hermes Kasimati dhe Adele Gjoka.

Filmi “Dita zë fill”, tashmë është edhe film i çmimeve, pasi që, aktorja e këtij filmi Ornela Kapetani ka fituar çmimin “Zemra e Sarajevës”, si aktorja më e mirë e festivalit, sikurse që ky film ka fituar edhe çmimin ‘Golden Sun’, filmi më i mirë në Cinedays Fest of European Film./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme