Dokumentari mbi Arkanin do të shfaqet në Sarajevë

21 Shtator, 2018 - 1:15 pm

Do të fillojë sonte edicioni i parë i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit Dokumentar – Al Jazeera Balkans në Sarajevë.

Filma të ndryshëm nga Ballkani do të vijnë në këtë edicion që do të përfundojë me ndarjen e çmimeve, me datë 25 shtator.

Last Minute Cinema është programi i veçantë i festivalit ku do të shfaqen pesë filma, mes tyre edhe historia e Dragoslavës – një grua e cila fjaloset me burrin e saj dhe ka një jetë të komplikuar me tre nipër e mbesa, apo edhe historia e Esad Lanzo i cili kthehet në Bosnjë, aty ku 25 vite më parë ka kryer një krim për të cilin ka kaluar kohë në burg.

Në programin zyrtar konkurrues, vjen një dokumentar mbi Mafinë serbe dhe Arkanin e Tigrat e tij vrastarë, një tjetër rreth të rinjve nga Rusia e Ukraina të cilët gjenden në një situatë të pazakontë në kohën e rritjes së tyre, dhe një documentar tjetër interesant mbi njerëzit që u zhdukën e u vranë në kohën e regjimit të Assadit në Siri.

Dokumentarët janë realizuar nga regjisorët e Ballkanit por edhe nga regjisorët e shteteve tjera evropiane.
Festivali organizohet nga Al Jazeera Balkans në bashkëpunim me Al Jazeera Institute në Doha dhe Al Jazeera Media Network. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme