Edhe yjet e Baftas do të vishen në të zeza në shenjë proteste

1 Shkurt, 2018 - 1:48 pm

Yjet më të mëdhenj të Britanisë pritet të vishen në të zeza në qilimin e kuq në ceremoninë e ndarjes së çmimeve të këtij viti në Bafta Film, përcjellë KultPlus.

Veshja me këtë ngjyrë simbolizon mbështetjen e iniciativës Time’s Up, lëvizja që u krijua nga disa emra të Hollivudit kundër ngacmimit seksual. Në një letër që ka qarkulluar është kuptuar se shumë yje do të marrin pjesë në Baftas.

Kërkesa ka mbledhur tashmë mbështetjen nga yjet e Britanisë së Madhe që pritet të marrin çmime nga kjo ceremoni dhe figura të tjera të industrisë. Lista do të përfshij emra si Emma Thompson, Daisy Ridley, Emma Watson, Gemma Arterton, Keira Knightley, Jodie Whittaker, Emilia Clarke, Noma Dumezëeni, Natalie Dormer dhe Felicity Jones.

Përmes kësaj letra atyre u thuhet “që të visheni në të zeza në ceremoninë e shpërblimeve, për të ndjekur shembullin e motrave tona që morën pjesë në Golden Globe”.

Kjo ngjarje do të zhvillohet në Royal Albert Hall më 18 shkurt./ KultPlus.com

Të ngjajshme