Edicioni i 94-të i Oscars jepet sot

27 Mars, 2022 - 10:36 pm

Edicioni i 94-të i Çmimeve të Akademisë do të mbahet sot në Los Angeles, shkruan KultPlus.

Hollivudi është gati për natën më të madhe të vitit, e gjithashtu edhe yjet janë gati të marrin pjesë në njërën prej ceremonive më të mëdha në botë.

Will Smith, Benedict Cumberbatch, Dame Judi Dench dhe Troy Kotsur janë ndër të nominuarit kryesor për kategoritë e aktrimit.

Për Smith, është hera e parë që merr nominime për Oscar që nga viti 2007, kur u nominua për filmin The Pursuit of Happyness.

Në Kosovë, Oscars do të fillojë nga ora 21:10 me një shfaqje live në tapetin ek uq.

Të nominuarit kryesorë për Oscar 2022:

  • The Power of the Dog – 12
  • Dune – 10
  • Belfast – 7
  • West Side Story – 7
  • King Richard – 6
  • Don’t Look Up – 4
  • Nightmare Alley – 4
  • Drive My Car – 4

Oscars rikthehet në formatin fizik pas dy viteve pandemike që pamundësuan një gjë të tillë. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme