Ethet e Oscar po afrohen, është publikuar lista e ngushtë e filmave të huaj

15 Dhjetor, 2017 - 2:09 pm

Tashmë është bërë publike lista e ngushtë e filmave që garojnë për kategorinë e filmit në gjuhë të huaj për cmimin Oscar, shkruan KultPlus.

Në këtyë listë shihen të jenë nëntë filma. Filmat që janë në këtë listë janë: A Fantastic Ëoman, Sebastián Lelio, nga Kili, “In the Fade”, Fatih Akin nga Gjermania, “On Body and Soul” Ildikó Enyedi nga Hungaria, Foxtrot, Samuel Maoz, nga Izraeli, The Insult, Ziad Doueiri nga Libani, Loveless, Andrey Zvyagintsev nga Rusia, Félicité, Alain Gomis nga Senegal, The Ëound, John Trengove nga Afrika dhe The Square, Ruben Östlund nga Suedia.

Në këtë kategori kanë qenë të propozuar filmat shqip: “Dita zë fill”, me regji të Gentian Kocit dhe “T’padashtun” me regji të Edon Rizvanollit./KultPlus.com

Të ngjajshme