Festivali i Filmit në Berlin ka dhënë çmimin e parë për aktrim të gjinisë neutrale

6 Mars, 2021 - 11:44 am

Festivali i Filmit në Berlin i ka dhënë çmimin e parë për aktor të gjinisë neutrale Maren Eggert.

Çmimi i ri, i cili u njoftua nga festivali gushtin e kaluar, nënkupton që aktorët meshkuj dhe femra tani garojnë në të njëjtën kategori.

Aktorja gjermane Eggert fitoi për aktrimin e saj si studiuese e muzeut në komedinë shkencore-shkencore, I’m Your Man.

Vendimi i Berlinales për të bashkuar kategoritë mund të ketë një efekt trokitës në ceremonitë e tjera të ndarjes së çmimeve të filmit.

Ideja është mirëpritur më parë nga yjet e ekranit si Cate Blanchett dhe Tilda Swinton, por gjithashtu ka nxitur debate të nxehta.

Mariette Risenbeek, drejtoreshë e Festivalit të Filmit në Berlin tha se çmimi pa gjini kishte për qëllim të ndezte diskutime të mëtejshme rreth drejtësisë gjinore./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme