Festivali i Filmit në Kanë: 6 filma që mund të bëjnë bujë në vitin 2021

12 Korrik, 2021 - 11:00 am

Festivali i Filmit në Kanë filloi javën e kaluar, duke u kthyer në Rivierën Franceze për herë të parë që kur “Paraziti” i Bong Joon Ho goditi çmimin kryesor dhe pushtoi kulturën e kinemasë botërore dy vjet më pare, transmeton KultPlus.

Formacioni i filmave në edicionin e 74-të në Kanë është aq i pasur dhe eklektik si kurrë më parë, duke shfaqur punë nga autorë të njohur dhe autorë të rinj premtues.

Këtu ju sjellim një vështrim të disa nga debutimeve kryesore të festivalit që përfundimisht do të bëjnë rrugën e tyre në teatrot amerikane ose shërbimet transmetuese më vonë këtë vit. “After Yang” Artisti dhe eseisti i videos i njohur si Kogonada, rikthehet me këtë dramë fanta-shkencore me protagonist Colin Farrell si një baba që përpiqet të riparojë mikun e vajzës së tij të vogël: një robot të quajtur Yang. “Annete” regjisori ikonoklastik francez Leos Carax (“Holy Motors”) bën debutimin e tij në gjuhën angleze me këtë opera rock iluzionuese me protagonist Adam Driver si një komedian i stand-up dhe Marion Cotillard si gruaja e tij, një soprano e famshme. ‘Flag Day” Sean Penn drejton dhe bashkëluan në këtë dramë ku bëhet fjalë për një grua të re (Dylan Penn, vajza e aktorit në jetën reale) që lufton për t’u rregulluar me babanë e saj, i cili është një artist. “Flag Day”, bazuar në një kujtim të reporterit Jennifer Vogel, u përshtat për ekranin nga dramaturgu fitues i Tonit, Jez Butterworth (“Ferryman”) dhe përmban muzikë nga Eddie Vedder, Cat Power dhe Glen Hansard. ‘The French Dispatch’ Kultistët e Ues Andersonit, gëzohuni! Autori kthehet me këtë dramë ansambël të vendosur në zyrën franceze të një gazete imagjinare Kansas. ‘Val’ Val Kilmer kaloi dekada duke xhiruar video të shtëpive që tregonin fëmijërinë e tij, karrierën e filmit dhe jetën private – dhe tani ato regjistrime të vjetra janë pjesa kryesore e këtij portreti dokumentar me metrazh të gjatë që e drejton bashkë me Leo Scott dhe Ting Poo. ‘The Velvet Underground’ Todd Haynes, i njohur më shumë për drejtimin e dramave “Far from heaven”, “Carol” dhe drejtues i “Velvet Goldmine”, “I’m not there” kthehet në trillerin për një nga grupet përcaktuese të rrokut të viteve 1960./ KultPlus.com

Të ngjajshme