Filmi i Besim Ugzmajlit, premierë në Manchester Film Festival (VIDEO)

17 Janar, 2018 - 11:04 am

Më një rrëfim të fuqishëm, kastë aktorësh kosovarë e një ekip të madh pas syrit të publiku, regjisori kosovar Besim Ugzmajli sjellë filmin e tij të metrazhit të shkurtër “Forgive me”, shkruan KultPlus.

“Forgive me” i cili para pak ditësh përfundoi do të shfaqet premierë në festivalin Manchester Film Festival, ka njoftuar vetë regjisori Ugzmjali përmes një publikimi në rrjetin social Facebook.

Një djalë i ri, i quajtur Bujar, manipulohet nga një imam kosovar që t’u bashkohet grupeve terroriste që luftojnë në Siri. Ai i bashkohet luftës tinëzisht dhe pastaj i kërkon ndihmë vëllait të tij t’ia dërgojë në Siri edhe gruan. Por vëllai tmerrohet nga veprimet e Bujarit dhe i kërkon të kthehet në Kosovë. Bujari e kërcënon gruan e tij se nëse nuk i bashkohet në Siri do të martohet me një grua që ka mbetur e ve nga lufta.

Ky rrëfim do të shfaqet në këtë festival i cili ka rezervuar datat nga 1 deri me 4 mars ndërsa filmi kosovar do të shfaqet më 3 mars me fillim nga ora 13:00. http://www.maniff.com/shorts-2018

““Forgive me”eshte premiere ne Manchester Film Festival, ku pjesmarres ne kete Festival jane edhe Sean Penn, Jodie Foster, Jonathan Meyers e shume artist te tjere”, ka shkruar Ugzmjali i cili poashtu ka publikuar edhe traileri-n e filmit.

“Forgive me” është jetësuar nga aktorët: Agron Shala, Semira Latifi, Bibi Qena, Kushtrim Asllani, Ekrem Sopi, Sherif Bega, Orik Berani, Adrian Obertinca, Kosovare Hoti.

Ndërsa drejtor fotografie në këtë film ishte Latif Hasolli, tonist Gezim Rama, kostumografe Samka Ferri…/ KultPlus.com

Të ngjajshme