Filmi i 10-të dhe i fundit i Quentin Tarantino

20 Prill, 2024 - 5:30 pm

Kasti i “Pulp Fiction” u mblodh në fillim të kësaj jave për të festuar tre dekadat e shfaqjes së parë të filmit klasik të Quentin Tarantinos të vitit 1994, sipas BBC.

Por, ndërsa John Travolta, Uma Thurman, Samuel L Jackson dhe Harvey Keitel po pozonin për një foto në Los Anxhelos, po qarkullonin lajme për një film tjetër të Tarantinos.

Media e Hollivudit raportoi se regjisori kishte pezulluar planet për filmin e tij të 10-të të ardhshëm.

“The Movie Critic” ishte vendosur të ndiqej nga një shkrimtar, por i gjithë plani tani do të ndryshojë.

Interesi për filmin e radhës të Tarantinos është veçanërisht i lartë – sepse do të ishte puna e tij e fundit.

Tarantino ka folur shumë herë gjatë viteve për dëshirën e tij për të drejtuar vetëm 10 filma në karrierën e tij, duke përfshirë një intervistë të vitit 2022 në CNN.

“Unë kam 30 vjet që drejtoj filma dhe tani është koha për të përfunduar shfaqjen”, tha ai.

Shumë adhurues të filmit e respektojnë vendimin e tij për t’u tërhequr para se “të digjet”, por jo të gjithë pajtohen me mendimin se puna e tij mund të bjerë nëse ai vazhdon karrierën.

Një përdorues i Twitter-it komentoi këtë javë se shqetësimet për rënien e cilësisë nuk ishin një justifikim kur vetëm në vitin 2023 Martin Scorsese, Hayao Miyazaki, Michael Mann dhe Ridley Scott treguan pse ata janë ende disa nga kineastët më të mirë që punojnë sot… dhe mbi të 80-at.

Të tjerë e kanë pranuar vendimin e Tarantinos – dhe të presin me padurim filmin e tij të fundit.

Deri më tani, Tarantino ka drejtuar nëntë nga 10 filmat e tij.

“Kill Bill” (Vëllimi i parë dhe i dytë) u shfaqën në ekran si dy filma të veçantë, dhe nëse do t’i numëronit të dy, atëherë Tarantino ka drejtuar tashmë të 10-tin e tij.

Por ai thotë se i numëron si një film, sepse kështu ishin menduar fillimisht dhe dy pjesët janë filmuar gjatë një periudhe të kufizuar kohore.

Ai ka bërë më parë filma që përfshinin zhanre të ndryshme, si western, thriller, komedi, dramë dhe arte marciale.

Nëntë filmat e parë të Tarantinos deri më tani sipas renditjes:

Reservoir Dogs (1992)

Pulp Fiction (1994)

Jackie Brown (1997)

Kill Bill Volume 1 (2003) and Volume 2 (2004) – counted as one film

Death Proof (2007)

Inglourious Basterds (2009)

Django Unchained (2012)

The Hateful Eight (2015)

Once Upon a Time in Hollywood (2019)./KultPlus.com

Të ngjajshme