займ на карту онлайн потребительский кредит

Filmi i Tarantinos lihet pas nga ‘Mbreti Luan’

1 Gusht, 2019 - 8:00 pm

Filmi më i fundit i Quentin Tarantinos, “Once Upon a Time in Hollywood”, pati një performancë të mirë në fundjavën e parë të shfaqjes në kinematë amerikane.

Ai mblodhi 40 milionë dollarë duke lënë pas “Inglourious Basterds” të 2009 dhe “Django Unchained: në 2012. Filmi i ri, i vendosur në vitin 1969 në kohën e vrasjeve manson, ka si protagonistë Leonardo di Caprion dhe Brad Pitin.

Filmi i Tarantinos është pritur mirë edhe nga kritika me revistën “Times” që e cilëson atë si një nga më të mirët e regjisorit.

Ai është filmi i parë i Tarantinos që prodhohet jashtë kompanisë “Weinstein” ose “Miramaxit” të mëhershëm, dhe një nga më të kushtueshmit, me rreth 90 milionë dollarë të shpenzuar për të.

Por, “Mbreti Luan”, që ishte në javën e tij të dytë të shfaqjes nëpër kinema, e la prapa filmin e Tarantinos duke arritur të arkëtojë 75.5 milionë dollarë.

Risjellja në ekranin e madh e një klasiku të Disneyt të 1994, me një kast vokal që përfshin Beyonce, Donald Glover dhe aktorin britanik Chiwetel Ejiofor, ka mbledhur deri më tani 350 milionë dollarë në Amerikën veriore dhe 963 milionë dollarë në shkallë globale.

Të ngjajshme