Filmi me aktorin shqiptar Alban Ukaj, është nominuar në festivalin prestigjioz të Kanës

14 Prill, 2022 - 6:19 pm

Filmi “Tori dhe Lokita”, ku luan edhe aktori shqiptar, Alban Ukaj, është në garë zyrtare për edicionin e sivjetmë të Festivalit të Filmit në “Kanë”, shkruan KultPlus.

“Toki and Lokita” flet për një djalë të ri dhe një vajzë adoleshente, të cilët kanë udhëtuar nga Afrika për të kërkuar letrat në Belgjikë, ku sipërfaqen edhe kushtet mizore të migrimit të tyre.

Ky film është i nominuar për kategorinë “Palma e Artë”, në mesin e shumë filmave të tjerë, me ç’rast shënohet edhe edicioni i 75-të.

Festivali presitigjioz do të mbahet në muajin tjetër nga 17 deri më 28 maj. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme