Filmi “Synonyms” fiton Ariun e Artë në Berlinale

16 Shkurt, 2019 - 10:12 pm

Edicioni i sivjetshëm i Festivalit të Filmit të Berlinit ka mbaruar  dhe filmi “Synonyms” i Nadav Lapid ka marrë në shtëpi një nga çmimet më prestigjioze të filmit në botë.

Çmimin për regji në këtë edicion e ka marrë Angela Schanelec me filmin “Ich war zuhause, aber” “(I Was at Home, But)”. Aktorja më e mirë është zgjedhur Yong Mei, “Di jui tian chang” (“So Long, My Son”) ndërsa aktori më i mirë  Wang Jingchun, “Di jui tian chang” (“So Long, My Son”).

Çmimin për skenar e ka fituar Maurizio Braucci, Claudio Giovanessi, dhe Robert Saviano për filmin “La paranza dei bambini” (“Piranhas”).

Këtë vit në garë ishte edhe filmi Kosovar “Në mes” nga Samir Karahoda në garën ndërkombëtare të filmave të shkurtë “Berlinale Shorts”. Mirëpo çmimi, Ariu i Artë për filmat e shkurtë e ka fituar filmi “Umbra,” ndërsa çmimin e jurisë për filma të shkurtë e ka fituar filmi “Rise” nga Bárbara Wagner dhe Benjamin de Burca.

“Berlinale” është një prej festivaleve më të vjetra dhe më prestigjioze në botë./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme