‘Göteborg Film Festival’ publikon listën e filmave pjesëmarrës, në mesin e tyre edhe ‘Vera Andrron Detin’

22 Janar, 2022 - 4:57 pm

“Göteborg Film Festival” ka publikuar listën e filmave që do të garojnë për çmimin e parë.

E në mesin e tetë filmave pjesëmarrës është edhe ‘Vera Andrron Detin’ me regji të Kaltrina Krasniqit dhe skenar të Doruntina Bashës, transmeton KultPlus.

Njoftimi i plotë:

Këtu janë tetë filmat që konkurrojnë në Garën Ingmar Bergman në Festivalin e Filmit të Goteborgut të këtij viti.

Ingmar Bergman ishte kryetar nderi i festivalit të filmit deri në vdekjen e tij në 2007 dhe së bashku me të, festivali filloi garën ndërkombëtare debutuese ku fituesi, ndër të tjera, nderon qëndrimin njëjavor në Bergmanveckan dhe Bergmangårdarna në F år år .rö.

I pari që fitoi konkursin ishte Andrea Arnold për Red Road. Fituesit e dytë ndër vite janë ndër të tjera Jaime Rosales, Derek Cianfrance, Emma Dante, Pietro Marcello dhe Cristina Pinheiro.

Mos humbisni Konkursin e Ingmar Bergman të këtij viti dhe shikoni yjet e së nesërmes të ndriçojnë./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme