Historia e Cruella De Vil në filmin e ri të Disneyt, merr vëmendjen e miliona shikuesve në mbarë botën

26 Qershor, 2021 - 12:56 pm

Disney ka risjell një film të quajtur “Cruella”. Ky film ka shumë mistere dhe gjithashtu një skenë që na jep të dhëna rreth historisë së Cruelës djallëzore.

Ngjarja zhvillohet në Anglinë e viteve 70 kur epoka e ‘punk rock-ut’ zgjoi vendin.

Filmi “Cruella” tregon historinë e Cruellës, një vajzë me gjysmë flokësh bjonde dhe gjysmë të zeza, e cila që nga fillimi u tregua si një vajzë e zgjuar dhe dinake e cila është paksa e çmendur dhe pëlqen gjëra të çuditshme dhe kjo sigurisht që është në përpjesëtim të kundërt me nënën e saj e cila është e sjellshme, e butë dhe gjithashtu kujdeset gjithmonë për Estelën (emri i vërtetë i Cruellës) me shumë përzemërsi. Por fatkeqësisht për Estelën, jeta që u gjet nuk zgjati shumë.

Në një natë balloje, ndodhin gjëra të papritura. Aty, Estela gjeti njerëz që ishin veshur paksa çuditshëm. Estela pa nënën e saj duke biseduar me një nga stilistët e famshëm të modës atje, por kur Estela donte të vraponte tek nëna e saj, stilistja i fryu bilbilit që thërret qentë dalmatë, dhe qentë e stilistes menjëherë e shtynë nënën e saj në një humnerë. Kjo ishte kur Estela ishte shumë e trishtuar sepse humbi nënën e saj. Estela ikën nga festa dhe hidhet në një veturë të mbeturinave.

Skena tjetër është se Estela po ecën vetëm në turmën e qytetit dhe takon dy fëmijë të vegjël të moshës së saj të cilët po ndiqen nga njerëzit sepse kapen duke vjedhur. Estela gjithashtu vrapoi me dy fëmijët e vegjël, dhe kur arritën në vendin e fshehjes, dy fëmijët e vegjël pyetën kush ishte Estela dhe nga vinte, dhe më në fund Estela u prezantua dhe u miqësua me dy fëmijët e vegjël derisa u rritën.

Ditët e Stelës ishin të mbushura me vjedhje dhe veprime kriminale. Një ditë, miku i Estelës e regjistroi fshehurazi në një vend ku ajo gjithmonë shihte një dyqan që përmbante rroba të bëra nga stilistë të famshëm. Estela doli se ishte e pranuar në dyqan dhe filloi punën. Ditën e parë që ajo punoi, stilisti menjëherë vuri në dyshim talentin e Estelës për modë. Ndërkohë kur një stiliste më e famshme viziton dyqanin, ajo menjëherë magjepset nga talenti i Estelës.

Nuk vonoi shumë që stilistja të bënte një festë mode, atëhere Estela kuptoi se ishte stilistja që kishte vrarë nënën e saj. Estela menjëherë mendoi të bënte një rrëmujë në shfaqje. Estela doli me një veshje të pazakontë dhe e dogji atë para stilistes. Incidenti e inatosi shumë stilisten.

Ky ishte fillimi i krijimit të karakterit të Cruellës.

Filmi vjen si një inspirim për personazhin e famshëm Creulla De Vill – gruaja famëkeqe e filmit ikonik për fëmijë, “101 Dalmatët”.

Versioni i ri i filmit, “Cruela” ka marrë shumë vlerësime sepse historia e bërë ishte shumë interesante dhe e pranueshme për fëmijët e vegjël dhe për të rriturit. /telegrafi/ KultPlus.com

Të ngjajshme