Komediani fiton zgjedhjet për president të Ukrainës

21 Prill, 2019 - 8:00 pm

Komediani ukrainas, Volodymyr Zelensky do të jetë presidenti i ardhshëm i Ukrainës.

Rezultatet preliminare tregojnë se aktori shpallet fitues pas balotazhit ku garonte kundër presidentit të deritanishëm, Petro Poroshenko, me 70% të votave.

Zelensky kishte dominuar edhe në raundin e parë të zgjedhjeve ku garonin 39 kandidatë, shkruan rtv21.tv.

Presidenti i Ukrainës mban fuqi mbi sigurinë, mbrojtjen dhe politikën e jashtme të vendit. Nëse sondazhet janë të sakta, aktori do të zgjidhet president në një mandat 5 vjeçar./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme