Kosnetti shpreson që filmbërësit kosovarë të arrijnë në Hollywood

24 Shkurt, 2019 - 1:30 pm

Ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett, tha në prag të ndarjes së çmimeve prestigjioze të kinematografisë, Oscars, që do të mbahet sot, se filmat dhe aktorët e regjisorët ndërkombëtarë ndër vite kanë arritur të futen në Hollywood.

Në rrjetin social Twitter, ambasadori Kosnett shtroi pyetjen se kush nga filmbërësit dhe aktorët kosovarë do t’i afrohet së shpejti Hollywood-it?

Ambassador Philip S. Kosnett@USAmbKosovo

Looking forward to #Oscars2019. International filmmakers and actors have found success in Hollywood for generations. Who will be the next #Kosovo director or actor to make it big in the United States? https://goo.gl/TuY7oZ 2110:00 AM – Feb 24, 2019Twitter Ads info and privacyHollywood: Still a magnet for worldwide talent | ShareAmericaActors and filmmakers from Poland to Taiwan have contributed to the world’s first and most profitable film industry, centered in Hollywood, California.share.america.govSee Ambassador Philip S. Kosnett’s other Tweets

“Në pritje të Oscars2019. Regjisorët dhe aktorët ndërkombëtarë kanë arritur sukses në Hollywood me gjenerata. Kush nga regjisorët dhe aktorët kosovarë do të korrë sukses në Shtetet e Bashkuara?”, tha Kosnett.

Të dielën do të mbahet edicioni i 91-të i ndarjes së çmimeve Oscars në 24 kategori.

Kosova ishte përfaqësuar në vitin 2016 në Oscars, me filmin “Shok” të regjisorit Jamie Donoughue, që fliste për luftën në Kosovë. Ky film ishte i nominuar në kategorinë e filmave më të mirë të shkurtër. /KultPlus.com

Të ngjajshme