‘Luaneshat e Kodrës’ në Kanë, regjisorja Bajrami flet për Kosovën e vërtetë (VIDEO)

12 Korrik, 2021 - 3:00 pm

Aktorja kosovare Luana Bajrami, e cila kohët e fundit është parë në filma të tillë si “Portrait of a Lady on fire” dhe “Ibrahim”, flet për filmin e saj të parë artistik të metrazhit të gjatë ‘Luaneshat e Kodrës’, ku është sfiduar edhe si regjisore dhe është paraqitur Directors’ Fortnight në edicionin e 74-të të Filmit në Kanë.

Ky film është xhiruar në Kosovë dhe flet për tri shoqe të pandashme të cilat janë në pritje të rezultateve për Universitet. Të ulura në një kodër, Qe (Flaka Latifi), Li (Era Balaj) and Jeta (Uratë Shabani) ëndërrojnë të shkojnë në një qytet më të madh për t’u pavarësuar e për t’i lënë prapa thashethemet dhe pengesat e tjera në fshatin e tyre.

‘E gjithë gjeneza e projektit fillon nga skena e parë, ku vajzat ulen në një kodër dhe flasin për të ardhmen’, thotë regjisorja Bajrami, e cila më tej njofton se ndonëse kjo skenë nuk është përfshirë, e ka përcaktuar titullin e filmit. “Edhe pse ky rrëfim duhet të ketë temë të përgjithshme, unë dua të shfaqë një Kosovë të cilën njerëzit nuk e dijnë, sepse kur mendojmë për Kosovën ajo që na bie në mend është lufta” shton regjisorja duke thënë se ky projekt është shumë i rëndësishëm për të, që t’i tregojë gjeneratave të reja Kosovën e vërtetë, e që është një vend shumë i bukur.

‘Luaneshat e Kodrës’ është filmi i parë i metrazhit të gjatë nga Kosova që shfaqë premierën në Kanë. Ky film është në garë për Kamerën e Artë “Camera d’or” çmim i Festivalit të Kanës për regjisorët debutues që janë pjesë e programeve të ndryshme të festivalit./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme