“Mbijetesa dhe shkolla” i regjisorit Ilir Kabashi, merr Çmimin e Kritikës në Singapor

23 Qershor, 2021 - 1:37 pm

Filmi dokumentar ”Mbijetesa dhe shkolla” është vlerësuar me Çmimin e Kritikës në Festivalin e Filmit: “World Film Carnival” të Singaporit.

Deri me tani filmi ka marr pjesë në 11 festivale në vende të ndryshme dhe ka fituar 6 çmime.

5 herë është vlerësuar si-Dokumentari më I Mirë  dhe këtë herë me çmimin e kritikës në Singapore.

‘Mbijetesa dhe shkolla’ është një tregim i bukur për një kohë të keqe. Një oazë paqeje në kohë lufte. Një shkollë najloni e ndërtuar në malet e Berishës që kishte tubuar rreth 200 nxënës të fshatrave përreth.

Fate njerëzish që shihen në harkun 20 vjeçar në xhirime autentike të kohës dhe të tashmes në rrethana krejtësisht të ndryshme, na shpalosin më së miri fatin gri të njeriut.

Filmi është mbështetur nga  Qendra Kinematografike e Kosovës.

Producent dhe skenari: Nuhi Bytyçi, Regjisor: Ilir Kabashi, DOP: Bekim Qyqalla, Muzika: Shkodran Tolaj. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme