Meta dekoron me titullin “Mjeshtër i Madh” aktorin dhe regjisorin, Vasjan Lami

7 Janar, 2022 - 10:30 pm

Presidenti Ilir Meta nderoi sot me titullin e lartë “Mjeshtër i Madh” aktorin dhe regjisorin, Vasjan Lami.Meta shprehu mirënjohjen për emocionet që Lami ka dhuruar me interpretimet e tij artistike.

“Në vlerësim të kontributeve të shquara në fushën e artit skenik, të shpalosura për dekada me radhë në skenën e Teatrit Kombëtar, nëpërmjet roleve të veçanta e të suksesshme, që kanë mbetur të gdhendur në kujtesën e artdashësve shqiptarë, pata sot kënaqësinë t’i akordoj titullin e lartë “Mjeshtër i Madh”, aktorit dhe regjisorit të shquar, Vasjan Lami”, thekson Meta.

“Mirënjohje për emocionet e veçanta që ka dhuruar me interpretimet e paharruara artistike, jo vetëm në Shqipëri, por edhe në trevat shqipfolëse”, shprehet Meta.

Lami ka interpretuar një sërë rolesh jo vetëm në teatër, por edhe në kinematografi. Ka mbledhur në arkivin e tij artistik mbi pesëdhjetë role. Ka luajtur në filma dhe pjesë teatrale, përkrah korifejve të kinemasë shqiptare si, Sulejman Pitarkës, Sandër Prosit, Tinka Kurtit, Pjetër Gjokës apo Ndrek Lucës. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme