займ на карту онлайн потребительский кредит

Ministri Gashi uron që Kosova të mos kthehet pa çmim nga Berlinale

4 Shkurt, 2019 - 1:30 pm

Në zyrat e reja të Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, të hapura në Prizren, ministri Kujtim Gshi ka pritur sot në takim regjisorin e filmit “Në mes” Samir Karahoda dhe producentin Eroll Bilibani, film ky i cili do të jetë pjesë e Festivalit Ndërkombëtar të Filmit ‘Berlinale’.

“Është një arritje dhe sukses i jashtëzakonshëm i Kosovës që të marrë pjesë me një projekt filmik në një festival prestigjioz siç është ‘Berlinale’ dhe si MKRS jemi shumë të lumtur që kemi përkrahur këtë film i cili do të na përfaqësojë si Kosovë dhe uroj që mos të kthehemi pa ndonjë çmim nga Gjermania.”, është shprehur Gashi.

MKRS-ja ka rritur 100% buxhetin për Qendrën Kinematografike të Kosovës i cili është institucioni kryesor në vendin tonë i cili përkrah prodhimin e filmit në Kosovë.

Me pjesëmarrjen e filmave që janë krijim dhe prodhim i Kosovës nëpër festivalet më prestigjioze në botë, fakton se artistët nga Kosova kanë potencial dhe tashmë është ndërtuar një traditë cilësore në fushën e filmit tek ne. /KultPlus.com

Të ngjajshme