Ndërron jetë aktori legjendar australian

1 Dhjetor, 2021 - 4:00 pm

Aktori legjendar australian David Gulpilil Ridjimiraril Dalaithngu ndërroi jetë të hënën mbrëma, transmeton KultPlus.

Kryeministri i Australisë së Jugut, Steven Marshall, njoftoi lajmin pasi legjenda e ekranit, e cila eci në skenën botërore dhe bëri dhjetëra filma dhe shfaqje televizive gjatë pesë dekadave, iu nënshtrua kancerit të mushkërive dhe emfizemës në fazën e katërt.

Është dhënë leja që emri dhe imazhi i tij të përdoren pas vdekjes së tij, në përputhje me dëshirën e tij.

“Me pikëllim të thellë ndaj me popullin e Australisë Jugore vdekjen e një artisti ikonik, një herë në një gjeneratë, i cili formësoi historinë e filmit australian dhe përfaqësimin e aborigjenëve në ekran – David Gulpilil Ridjimirail Dalaithngu (AM), “- tha Kryeministri Marshall./KultPlus.com

AFI Awards

Të fundit

Të ngjajshme