“Në kërkim të Venerës” i regjisores Norika Sefa shpërblehet me çmim në Festivalin e Filmit në Trieste

25 Janar, 2022 - 10:26 pm

Filmi i metrazhit të gjatë artistik ‘Në kërkim të Venerës’ me skenar dhe regji nga Norika Sefa, i cili premierën botërore e kishte në festivalin ndërkombëtar të filmit të Roterdamit (IFFR), duke u bërë filmi i parë Kosovar që mori pjesë në këtë festival, ndër më të mëdhenjtë ndërkombëtarë, tashmë është shpërblyer me çmim në Festivalin e Filmit në Trieste, shkruan KultPlus.

Lajmi është bërë i ditur nga Besnik Krapi i cili postoi një video nga momenti në festival si dhe një mbishkrim.

“Në kërkim të Venerës merr çmimin Cineuropa në Festivalin e Filmit në Trieste. Cast dhe grupi, unë ju dua juve”, shkruan Krapi në rrjetet sociale.

Në film luajnë: Kosovare Krasniqi, Rozafa Çelaj, Erjona Kakeli, Basri Lushtaku, Bleon Makolli, Fatushe Nushi, Ajan Zharku, Ermal Bilalli, Tristan Halilaj, Shend Miftari, Anisa Ismajli, Sheqerie Buqaj etj. drejtor fotografie Luis Armando Arteaga, montazha Stefan Stabenoë, skenografia Arben Shala, zëri Risto Alchinov, kostumografia Desantila Lika, grimi Lidona Berisha.

“Në kërkim të Venerës” është bashkëprodhim në mes të Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut i prodhuar nga Circle Pruduction me bashkëproducent Igor Popovski dhe Gazmend Nela. Filmi gjithashtu është mbështetur edhe nga Komuna e Kaçanikut dhe Komuna e Prishtinës./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme