Nominimet kryesore për çmimet BAFTA

18 Janar, 2024 - 2:01 pm

Nominimet për Çmimet e Filmit të Akademisë Britanike (BAFTA) u shpallën sot në Londër nëpërmjet një transmetimi të drejtpërdrejtë, sipas BBC.

Në krye të listës së gjatë të BAFTA-s ishin filmat si “Oppenheimer” i Christopher Nolan, “Barbie” i Greta Gerwig dhe “Killers Of The Flower Moon” i Martin Scorsese.

Të tre filmat u shfaqën në kategoritë e filmit më të mirë, regjisorit dhe skenarit përkatës, “Killers” dhe “Oppenheimer” në skenar të përshtatur, ndërsa “Barbie” për skenarin origjinal.

“Oppenheimer” i Christopher Nolan kryesoi me 13 nominime.

Ato përfshijnë një çmim për Cillian Murphy për rolin e J Robert Oppenheimer, fizikanin teorik të përshkruar si babai i bombës atomike.

Filmi rival i “Oppenheimer”, “Barbie”, mori pesë nominime, njësoj me dramën kult “Saltburn”.

“Poor Things” mori 11 nominime, ndërsa “Killers of the Flower Moon” dhe “The Zone of Interest” të dyja patën nëntë nominime çmimin e filmit “Bafta”.

Të nominuarit kryesorë

13 nominime – Oppenheimer

11 nominime – “Poor Things”

9 nominime – “Killers of the Flower Moon”

7 nominime – “Anatomy of a Fall”; “The Holdovers and Maestro”

6 nominime – “All of Us Strangers”

5 nominime – “Barbie” dhe “Saltburn”

Filma të tjerë të njohur në listën e ngushtë të këtij viti përfshijnë “Napoleon” të Ridley Scott si dhe “How to Have Sex” dhe “Past Lives”.

Cilët aktorë janë nominuar?

Bradley Cooper është nominuar si për aktorin kryesor dhe regjisorin më të mirë për ”Maestro”, biografinë e tij të dirigjentit amerikan Leonard Bernstein.

Filmi gjurmon marrëdhënien e Bernstein me aktoren Felicia Montealegre, e luajtur nga Carey Mulligan, e cila është kandidate për aktoren më të mirë kryesore.

Barry Keoghan i ”Saltburn” gjithashtu ka hyrë në listën e ngushtë për aktorin më të mirë, dhe Rosamund Pike dhe Jacob Elordi kanë marrë nominime për rolet e tyre dytësore.

Trileri psikologjik ”Saltburn” i Emerald Fennell është gjithashtu i nominuar për filmin e jashtëzakonshëm britanik.

Filmi ndjek një student të pasur universitar që merr një mik në shtëpi për verën. Filmi ka ngjallur reagime për skenat seksi dhe lakuriqësinë.

Të nominuarit e tjerë në kategori janë Murphy për ”Oppenheimer”, Teo Yoo për ”Past Lives”, Colman Domingo për ”Rustin” dhe Paul Giamatti për ”The Holdovers”.

Në kategorinë e aktores kryesore, Emma Stone është nominuar për rolin e saj në ”Poor Things”.

Stone luan Bella, një grua e rikthyer në jetë duke përdorur trurin e fëmijës së saj të palindur nga një shkencëtar jokonvencional.

Filmi fitoi shtatë Golden Globes në fillim të këtij muaji, duke përfshirë Stone që fitoi aktoren më të mirë në një komedi apo muzikal./ atsh / KultPlus.com

Të ngjajshme