Sot 90 vjetori i lindjes së Shani Pallaskës (FOTO)

7 Janar, 2018 - 12:41 pm

Sot është 90 vjetori i lindjes së aktorit të njohur kosovar tashmë të ndjerë Shani Pallaska, shkruan KultPlus.

Shani Pallaska u lind në Gjakovë në vitin 1928. Ai ishte pjesë e shumë projekteve teatrore në Teatrin Krahinor të Prishtinës dhe pjesë e projekteve të ndryshme filmike. Bashkë me aktorët Abdurrahman Shala, Istref Begolli dhe Muharrem Qena, Shaniu ishte pionier i aktrimit kosovar,

Pas suksesit në Kosovë, Shaniu morri pjesë edhe në projekte filmike në pjesë tjera të ish-Jugosllavisë. Vdiq në Prishtinë më 13 janar 1999./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme