Nominimet për Oscar në kategoritë kryesore

25 Prill, 2021 - 10:28 am

Më poshtë vijojnë nominimet për edicionin e 93-të të çmimeve Oscars.

Edhe pse filmi “Mank” kryeson me 10 nominime, është filmi “Nomadland” që është konsideruar si më favoriti këtë vit, me gjashtë nominime ashtu si konkurrentët “Les Sept de Chicago” dhe “Minari”.

Filmi më i mirë

“The Father”

“Judas and the Black Messiah”

“Minari”

“Nomadland”

“Promising Young Woman”

“Sound of Metal”

“Les Sept de Chicago”

“Mank”

Regjisori më i mirë

Chloé Zhao, “Nomadland”

David Fincher, “Mank”

Lee Isaac Chung, “Minari”

Emerald Fennell, “Promising Youg Woman”

Thomas Vinterberg, “Drunk”

Aktorja më e mirë

Viola Davis, “Le Blues de Ma Rainey”

Andra Day, “Billie Holiday, une affaire d’Etat”

Vanessa Kirby, “Pieces of a Woman”

Frances McDormand, “Nomadland”

Carey Mulligan, “Promising Young Woman”

Aktori më i mirë

Riz Ahmed, “Sound of Metal”

Chadwick Boseman, “Le Blues de Ma Rainey”

Anthony Hopkins, “The Father”

Gary Oldman, “Mank”

Steven Yeun, “Minari”

Aktorja më e mirë në rolin e dytë 

Maria Bakalova, “Borat 2”

Glenn Close, “Une ode américaine”

Olivia Colman, “The Father”

Amanda Seyfried, “Mank”

Youn Yuh-jung, “Minari”

Aktori më i mirë në rolin e dytë

Sacha Baron Cohen, “Les Sept de Chicago”

Daniel Kaluuya, “Judas and the Black Messiah”

Leslie Odom, Jr., “One Night in Miami”

Paul Raci, “Sound of Metal”

LaKeith Stanfield, “Judas and the Black Messiah”

Filmi më i mirë i huaj 

“Drunk” (Danemark, Pays-Bas, Suède)

“Shao Nian De Ni” (Hong Kong)

“L’Affaire collective” (Roumanie)

“L’homme qui a vendu sa peau” (Tunisie)

“La voix d’Aida” (Bosnie)

Filmi më i mirë i animuar 

“En avant”

“Voyage vers la lune”

“Shaun le mouton le film: la ferme contre-attaque”

“Soul”

“Le peuple loup”

Dokumentari më i mirë 

“L’Affaire collective”

“Crip Camp: la révolution des éclopés”

“The Mole Agent”

“La sagesse de la pieuvre”

“Time”

Skenari më i mirë origjinal 

“Judas and the Black Messiah” – Will Berson et Shaka King

“Minari” – Lee Isaac Chung

“Promising Young Woman” – Emerald Fennell

“Sound of Metal” – Darius Marder et Abraham Marder

“Les Sept de Chicago” – Aaron Sorkin

Skenari më i mirë i përshtatur

“Borat 2” – Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Dan Swimer, Peter Baynham, Erica Rivinoja, Dan Mazer, Jena Friedman, Lee Kern

“The Father” – Christopher Hampton et Florian Zeller

“Nomadland” – Chloé Zhao

“One Night in Miami” – Kemp Powers

“Le tigre blanc” – Ramin Bahrani

Filmat me më shumë se pesë nominime 

“Mank” – 10

“The Father” – 6

“Judas and the Black Messiah” – 6

“Minari” – 6

“Nomadland” – 6

“Sound of Metal” – 6

“Les Sept de Chicago”  – 6. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme