”Oppenheimer” fiton Golden Globe

8 Janar, 2024 - 9:03 am

Golden Globes u shënua dje nga triumfi i  “Oppenheimer”, fituesi i madh i ceremonisë, por nderime gjithashtu të larta pati edhe për filmin francez “Anatomie d’une Chute”.

Filmi biografik i Christopher Nolan për babain e bombës atomike mori pesë çmime dhe fitoi të gjitha kategoritë kryesore: filmi më i mirë dramatik, regjisori më i mirë, aktori më i mirë për Cillian Murphy, i cili luan Robert Oppenheimer, dhe aktori më i mirë dytësor për Robert Downey Jr.

Më poshtë renditen të gjithë fituesit:

Filmi më i mirë – dramë

Oppenheimer

Aktorja më e mirë – dramë

Lily Gladstone, Killers of the Flower Moon

Filmi më i mirë – muzikal ose komedi

Barbie

Aktori më i mirë – muzikal ose komedi

Nicolas Cage, Dreams scenario

Seriali më i mirë televiziv – dramë

1923

Aktorja më e mirë në një serial televiziv – dramë

Helen Mirren, 1923

Seriali më i mirë televiziv – muzikal ose komedi

The bear

Seriali më i mirë i kufizuar, seriali antologjik ose filmi televiziv

All the Light We Cannot See

Arritje kinematografike dhe të ardhura

Barbie

Kënga më e mirë origjinale

”Addicted to Romance” by Bruce Springsteen and Patti Scialfa (”She Came to Me”)

Aktori më i mirë – dramë

Bradley Cooper, Maestro
Cillian Murphy, Oppenheimer – FITUES
Aktorja më e mirë – muzikal ose komedi

Fantasia Barrino, The color Purple
Emma Stone, Poor Things – FITUESE

Regjisori më i mirë

Bradley Cooper, Maestro

Filmi më i mirë i animuar
Djaloshi dhe Heroni – FITUES
Aktori më i mirë në një serial televiziv – dramë

Pedro Pascal, The Last of Us
Kieran Culkin, Succession – FITUES
Aktorja më e mirë në një serial televiziv – muzikal ose komedi

Rachel Brosnahan, Zonja Maisel e mrekullueshme
Quinta Brunson, Abbott Elementary
Ayo Edebiri, The bear

Filmi më i mirë joanglisht

Anatomy of a fall

Performanca më e mirë në stand-up komedi në TV

Ricky Gervais, Ricky Gervais Armageddon – FITUES

Aktori më i mirë në një serial televiziv – muzikal ose komedi

Bill Hader, Barry
Jeremy Allen White, Ariu – FITUES

Skenari më i mirë

Greta Gerwig dhe Noah Baumbach, Barbie
Aktori më i mirë në rol dytësor në një serial televiziv

Billy Crudup, Shfaqja e mëngjesit
Matthew Macfadyen, Pasardhja – FITUESI

Aktorja më e mirë në rol dytësor në një serial televiziv

Elizabeth Debicki, Kurora – FITUESE

Aktori më i mirë në një serial të kufizuar, serial antologjik ose film televiziv

Steven Yeun, Beef – FITUES

Aktorja më e mirë në një serial të kufizuar, serial antologjik ose film televiziv

Ali Wong, Beef – FITUESE

Aktori më i mirë dytësor

Robert Downey Jr, Oppenheimer – FITUES

Aktorja më e mirë në rol dytësor

Emily Blunt, Oppenheimer./ atsh / KultPlus.com

Të ngjajshme