“Oppenheimer” senzacion në “Bafta Awards”, kryeson në shtatë kategori

18 Shkurt, 2024 - 11:00 pm

“Oppenheimer” është zgjedhur si filmi më i mirë në festivalin “Bafta Awards 2024”.

Regjisori Christopher Nolan ishte ai që e pranoi çmimin me një pjesë të ekipit të tij, përfshirë bashkëshorten e tij, Emma Thomas që është producente. Ishte aktori Michael J Fox që e prezantoi këtë çmim përfundimtar të festivalit të filmit.

Emma Thomas tha se ajo kurrë nuk mund ta imagjinonte këtë, kur ajo “ëndërronte të bënte filma për të jetuar”.

Ajo gjithashtu i bëri thirrje bashkëshortit të saj, duke e quajtur atë “të frymëzuar” dhe “brilant”.

“Oppenheimer” i Christopher Nolan ishte suksesi i madh i mbrëmjes duke fituar shtatë kategori gjithsej, duke përfshirë filmin më të mirë, aktorin më të mirë dhe regjisorin më të mirë.

Ndërkohë, “Poor Things”, me Emma Stone, e cila mori në shtëpi aktoren më të mirë, fitoi pesë çmime Bafta.

Drama historike “The Zone of Interest” fitoi tre Bafta, duke përfshirë filmin Britanik të jashtëzakonshëm.

Të preferuarat e fansave “Barbie” dhe “Saltburn” nuk arritën të fitojnë asnjë Bafta, pavarësisht se u nominuan për dhjetë çmime mes tyre, shkruan BBC. /KultPlus.com

Të ngjajshme