Ora e linçimit!

31 Maj, 2019 - 8:40 pm

Fermeri mysliman që merrej me produktet e qumështit, i quajtur Rakbar, u vra nga një turmë hinduiste që mendonte se ai po e merrte lopën për ta ther për mish.

Gruaja e Rakbarit, Asmeena, duhet t’i nënshtrohet një idati të fortë (zisë në purdah, që i bie izolim – v.j.) dhe vajza e tyre Sahila është detyruar të braktisë shkollën për t’u kujdesur për familjen.

Ndërkohë që familja po shkatërrohet, makineria e urrejtjes e nacionalistëve djathtistë hinduistë – politikanët dhe turmat e linçeve – po punojnë me të madhe për të legjitimuar vrasjen.

I realizuar në një fshat të largët në Indi, dokumentari “Ora e linçimit” hedh dritë mbi një problem global: komunitetet që kthehen tek “të tjerët” – ndonjëherë me dhunë ekstreme.

Dokumentarin e ditores Guardian, mund ta shihni të plotë në videon e postuar më poshtë. /Telegrafi/

Të fundit

Të ngjajshme