“Para lindjes së diellit” magjia filmike e realizuar me buxhet të vogël

21 Dhjetor, 2022 - 9:00 pm

Me buxhet jo aq të madh, Richard Linklater, Julie Deply dhe Ethan Hawke arritën të krijojnë magji filmike në vitet ’90, shkruan KultPlus.

Bëhet fjalë për filmin e famshëm “Para lindjes së diellit”. Askush nuk e dinte dhe nuk e merrte me mend se si do të përfundonte. ç’do të ndodhte me studentin francez Celine pasi kaloi një natë pasionante nëpër rrugët e Vjenës. Edhe vetë kineastët mezi e prisnin momentin e fundit.

Richard Linklater qe shprehur “Kemi qëlluar në një rend kronologjik dhe kemi punuar shumë në skenarin e këtij filmi, sidomos fundjavave”.

“Në një mëngjes kemi mbetur deri në orën 3 të mëngjesit duke rishkuar skenën përfundimtare”.

Ky film është bërë për vetëm 2.5 milionë dollarë, dhe ka debutuar në Festivalin e Filmit në Sundance në vitin 1995.

Ky partneritet (Linklater, Hawke dhe Delpy) ka qenë mjaft i suksesshëm. Ata kanë krijuar edhe filma tjerë dhe kanë dekada miqësie të ndërsjellë. / KultPlus.com

fil

Të ngjajshme