Përfundojnë xhirimet e filmit “Vidra”, luajnë edhe aktorët shqiptarë: Aurita Agushi, Edona Reshitaj e Fatmir Spahiu

21 Maj, 2024 - 3:20 pm

Sapo kanë përfunduar xhirimet e filmit artistik me metrazh të gjatë “Vidra” me skenar të Stefan Boskovic e regji të Srdjan Vuletic, shkruan KultPlus.

Xhirimet e këtij filmi janë realizuar në Mal të Zi dhe për realizimin e këtij filmi janë përfshirë disa shtete në kooproduksion si: Mali i Zi, Bosnja dhe Hercegovina, Kroacia, Italia dhe Kosova.

Për këtë projekt filmik që premierën do ta ketë në fillim të vitit 2025 ka njoftuar Fatmir Spahiu, i cili në këtë projekt ka edhe rolin e bashkëproducentit nga Kosova, në kuadër të Shtëpisë Filmike “Buka”.

Më poshtë është njoftimi i plotë i Fatmir Spahiut.

Te dashtun miq,

Jemi te lumtur me ju njoftu se keto dite kane perfunduar xhirimet i filmit “Vidra” skenar i shkrimtarit malazez Stefan Bošković dhe me regji te regjisorit boshnjak Srdjan Vuletić.

“Buka” ndjehet basheprodhuese krenare per kete projekt fantastik.

Poashtu falemnderojme nga zemra bashkepunetoret tone nga Kosova,

Aurita Agushin, Edona Reshitaj, Pellumb Ballata, Nok Selmani dhe stafi tjeter teknik dhe kreativ.

Vidra eshte prodhuar nga;

“Artikualacija film” nga Mali i zi

Ivan Djurović (producent i deleguar)

“Redibis film” nga Italia, Daniele Segre, coproducent,

“Izazov 365” nga Kroacia,

Katarina Prpić, coproducent,

“Realstage” nga Bosnja e Hercegovina

Ishak Jaliman, coproducent,

“Buka” nga Kosova,

Fatmir Spahiu, coproducent.

Filmi eshte mbeshtetur financiarisht nga;

Qendra e filmit te Malit te zi,

Ministria e Kultures se Italise,

Qendra auriovizuele e Kroacise,

Ministria e kultures dhe sporitit e Kantonit te Sarajeves,

Fondi i filmit ne Sarajeve

Qendra Kinematografike e Kosoves

Ne fazen e zhvillimit filmi kishte fituar cmimin e euroimages ne CineLink, si Best Pitch Award at When East Meets West.

Poashtu projekti ishte zgjedhur ne Cinéfondation programme Cannes L’Atelier.

Shfaqja e pare publike e keti filmi pritet te jete ne pranveren e vitit 2025 🙂/ KultPlus.com

Të ngjajshme