Përkujtohet në Venecia Jean-Paul Belmondo

9 Shtator, 2021 - 3:58 pm

Aktori francez Jean-Paul Belmondo, i cili u nda nga jeta  të hënën më 6 shtator, u kujtua me dashuri në Festivalin e Filmit në Venecia.

Drejtori i festivalit Alberto Barbera ishte në skenë me Belmondon kur mori çmimin Luani i Artë për arritje në karrierë në festivalin e 2016.

 “Ai ishte tashmë i sëmurë, natyrisht, por vitaliteti i tij, gëzimi, buzëqeshja e tij e paharrueshme, pasioni i tij që pamë në të gjithë personazhet e tij të filmit, ishin akoma atje.”

Belmondo, i cili vdiq në moshën 88-vjeçare, fitoi famë ndërkombëtare si një yll i filmit New Wave pas interpretimit të tij të jashtëzakonshëm në “A bout de souffle” (“Breathless”) të Jean-Luc Godard në 1959, dhe për dekada ishte një nga aktorët më të njohur të filmit.

Një aktor karizmatik që shpesh interpretonte marifetet e tij, Belmondo kaloi në filmat e zakonshëm në vitet 1960 dhe u bë një nga heronjtë kryesorë të komedisë dhe aksionit në Francë.

“Ne kemi humbur vërtet një ikonë jo vetëm të kinemasë franceze, por të kinemasë moderne dhe bashkëkohore. Do të na mungojë”.

Ndërkohë që pritet të mbahet një simpozium  për aktorin e madh Belmondon, i udhëhequr nga Presidenti Francez Emmanuel Macron, në kompleksin ushtarak invalides./KultPlus.com

Jean-Paul Belmondo (1962)

Të fundit

Të ngjajshme