‘Anatomy of a Fall’ fiton Palmën e Artë

28 Maj, 2023 - 9:30 am

Çmimi kryesor i Festivalit të Filmit në Kanë, Palma e Artë, iu dha regjisores franceze Justine Triet për filmin e saj “Anatomy of a Fall”, njoftoi juria sot në mbrëmje.

Filmi fitoi kundër 20 filmave të tjerë në konkurs.

Vendimi u mor nga një juri e kryesuar nga fituesi i vitit të kaluar regjisori suedez, Ruben Ostlund.

Në këtë dramë franceze, në sallën e gjyqit, një autore (Sandra Huller) duhet të dalë në gjyq pas vdekjes së bashkëshortit, por çështja është e paqartë dhe nuk ka dëshmitarë të krimit.

Triet është gruaja e tretë që fiton çmimin kryesor në Festivalin e Filmit në Kanë.

Më poshtë renditen të gjithë fituesit e festivalit të këtij viti:

Ja cilët janë fituesit e Festivalit të 76-të të Filmit në Kanë:

– Palma e Artë –

Justine Triet për “Anatomy of a fall”

– Çmimi i madh –

Jonathan Glazer për “The Zone of Interest”

– Çmimi i skenës –

Tran Anh Hung për “La passion de Dodin Bouffant”

– Çmimi i jurisë –

Aki Kaurismäki për “Dead Leaves”

– Çmimi i skenarit –

Sakamoto Yuji për “Monster”

– Çmimi për aktoren më të mirë –

Merve Dizdar për “Dried Herbs”

– Çmimi për aktorin më të mirë –

Koji Yakusho për “Ditët e përsosura”

– Kamera e artë –

“The Golden Butterfly Tree” nga Thien An Pham

– Film i shkurtër  –

“27” nga Flora Anna Buda

– Palmat e Artë e Nderit –

Michael Douglas dhe Harrison Ford./KultPlus.com

epa10658582 Director Justine Triet reacts onstage after winning the Palme d’Or for ‘Anatomie d’une Chute (Anatomy of a Fall) during the Closing Ceremony of the 76th annual Cannes Film Festival, in Cannes, France, 27 May 2023. EPA/MOHAMMED BADRA

Të fundit

Të ngjajshme