Pesë filmat e famshëm shpresëdhënës për studentët që u ka humbur motivi

5 Shtator, 2021 - 8:58 pm

Jeta është sfiduese, dhe si student, ju mund të humbni motivimin si rezultat i sfidave të jetës. Kur keni nevojë për të balancuar punën dhe argëtimin, mund të jetë e lehtë të ndjeheni sikur nuk keni energji dhe nuk dëshironi të bëni asgjë.

Mblidhni veten mbase një punë e përditshme në vetvete, por kur ndjeheni të humbur, mund t’ju duhet koha joproduktive. Shikimi i një filmi motivues mund të rikthejë dëshirën tuaj për jetën, dhe ju jep rreth dy orë për t’u shkëputur nga bota.

Nëse jeni duke kërkuar një zgjedhje të mirë për t’ju përsëritur, këtu janë pesë nga filmat më të mirë motivues për studentët, shkruan FullCircleCinema, transmeton KultPlus.

Good Will Hunting

Ky film është një kujtesë e mirë që ndonjëherë studentët nuk e kuptojnë potencialin e tyre. Personazhi kryesor, Will Hunting, është një djalë i ri që punon si rojtar, por nuk e kupton që ai ka një IQ (koificient inteligjence) të nivelit gjenial dhe është i talentuar në matematikë dhe shkencë. Ai e gjen veten në disa telashe pasi sulmon një oficer policie, por dënohet me terapi dhe është detyruar të punojë me një profesor në universitet.

Ky film mund të frymëzojë çdo student që e gjen veten në rrugën e gabuar për të bërë një hap prapa dhe të shikojë pamjen më të madhe. Problemet dhe zhgënjimet tuaja mund të rrjedhin nga një keqkuptim i vetvetes dhe mund të jetë që ju të mos e kuptoni potencialin tuaj të plotë.

Kur nuk po kaloni kohën më të mirë, shërbimin e shkrimit, mund të përdorni shërbimin e njohur të shkrimit të letrave kërkimore Edubirdie. Nga teza deri te disertacioni dhe termat e letrave deri në ese, shkrimtarët e tyre ekspertë të lëndës mbajnë dorën tuaj derisa të arrini potencialin e plotë për sa i përket shkrimeve të detyrave.

The Blind Side

“Blind Side” është një film i ndjerë mirë me disa skena të trishtueshme. Ideale për yllin sportiv që aspiron, ky film flet për një lojtar futbolli studentor me një talent të mahnitshëm. Ajo bazohet në historinë e vërtetë të Michael Oher dhe tregon se si jeta e tij ndryshoi nga një i ri pa shtëpi në një yll sportiv sepse dikush i dha atij një shans dhe besonte në të.

Ky film është frymëzues për çdo student, por veçanërisht aspiruesit e sportit. Mund të jetë e vështirë të ndjeheni të vetmuar duke pasur sukses kur askush nuk beson në ju. Pra, si student, është e rëndësishme të zbuloni një person që beson në ju. Shpesh, talenti fshihet nën mungesën e mbështetjes, dhe kërkon vetëm një person të zbulojë atë që je vërtet i aftë për të arritur.

Whiplash

“Whiplash” mund të mos duket si filmi më inspirues në shikim të parë. Tregon historinë e një daulleri të talentuar të muzikës ‘jazz’, i cili është i shtyrë në pikën e pritjes nga një mësues abuziv. Ndërsa shumë njerëz do të shihnin rrethanat abuzive dekurajuese, personazhi kryesor, Andrew, e përdor atë si një burim frymëzimi për të nxitur veten e tij.

Në fund të filmit, shikuesit janë motivuar që të mos heqin dorë kurrë. Ky film do të tregojë se ju mund të arrini ëndrrat tuaja edhe përballë fatkeqësive dhe mendimi negativ i një personi për ju nuk ka pse t’ju dekurajojë.

The Social Network

“The Social Network” dokumenton se si filloi Facebook. Megjithëse mund të duket e paqëndrueshme të shikoni një film në lidhje me suksesin e një miliarderi, është e rëndësishme të mbani mend që themeluesi i Facebook, Mark Zuckerburg u përball me shumë sfida kur krijoi Facebook. Përkundër këtyre sfidave, Zuckerburg ishte në gjendje të fitonte të drejta të plota ligjore për gjigantin e rrjeteve sociale, i cili tani zotëron shumë uebsajte dhe rrjeteve sociale dhe Zuckerburg është një nga miliardererët më të rinj në botë.

“The Social Network” është një tjetër film frymëzues që tregon djalin e vogël që kapërcen korporatat e mëdha për të realizuar ëndrrat e tij dhe të pasurohet me këtë proces. Studentët mund të jenë në gjendje të lidhen drejtpërdrejt me karakterin e Zuckerburg, pasi ai ishte vetë një student kur filloi me Facebookun.

The Great Debaters

Ky film që duhet të shikohet nga studentët bazohet në një histori të vërtetë, ku një kolegj i njerëzve me ngjyrë historikisht përpiqet të mposhtë ekipin e tij të debatit kundër kolegjeve të njerëzve të bardhë në vitet ’30. Skuadra fiton me sukses, falë përkushtimit dhe përpjekjeve të trajnerit të tyre, dhe lejohet të futet në kampionatet e Harvardit. Ky film mund të frymëzojë çdo student që është përballur me padrejtësi ose diskriminim. Megjithë ligjet e pafavorshme dhe padrejtësitë e tjera me të cilat përballen studentët me ngjyrë, ata i mbanin kokat lart dhe u angazhuan për sukses.

Ata kurrë nuk lejuan që rrethanat e tyre të dekurajojnë dhe arritën qëllimet që ata përcaktuan për të arritur. Si studentë, është e rëndësishme të mbështeteni në ëndrrën tuaj pa marrë parasysh sa pengesa përballoni. Vetëm ju mund të arrini qëllimet tuaja dhe ta bëni veten krenar.

Konkluzioni

Studentët shpesh ballafaqohen me pengesa dhe vështirësi, të cilat i bëjnë qëllimet e tyre të duken shumë të kota dhe të paarritshme. Ndërsa mund të mos keni mbështetjen ose financimin që kanë personazhet në filma, shikimi i filmave ku njerëzit tejkalojnë pengesat mund t’ju frymëzojnë të ndryshoni mendimet tuaja.

Në secilin prej këtyre pesë filmave, personazhet e studentëve të kolegjit përballen me pengesat e tyre. Disa personazhe pengohen nga mungesa e besimit të tyre, ndërsa të tjerët përballen me sfida të jashtme. Ndonjëherë gjithçka që ju nevojitet është një perspektivë e re, ose të zbuloni se një person që nuk do të heqë dorë kurrë nga ju për t’ju ndihmuar të arrini gjithçka që dëshironi të jeni. / KultPlus.com

Të ngjajshme