PriFest prezanton jurinë e programit Global – International Feature Film Competition

17 Shtator, 2022 - 1:30 pm

Festivali i Filmi “PriFest” ka prezantuar jurinë programit Global – International Feature Film Competition, shkruan KultPlus.

Iris Elezi është një kineast, pedagoge dhe arkiviste shqiptare. Ajo studioi studimet e prodhimit të filmit në NYU dhe themeloi Kinematekën Shqiptare në vitin 2016. Ajo ka kuruar retrospektiva filmash dhe ka zhvilluar masterklasa me Francis Ford Coppola, Mohsen Makhmalbaf, Ben Rivers dhe Mark Cousins ​​për të përmendur disa. Iris Elezi ishte drejtoreshë e Arkivit Kombëtar të Filmit Shqiptar dhe anëtare e Komitetit Ekzekutiv të FIAF-it. Filmi i saj i mirënjohur debutues artistik, BOTA (2014), u bë filmi përfaqësues i Shqipërisë për Çmimet e Akademisë 2016 dhe u rendit në listat e filmave më të mirë të vitit 2018 në ‘Sight & Sound’ të BFI-së.

Adem Karaga është aktor nga Maqedonia e Veriut, i njohur për filmat “Pankot ne e mrtov”, “Koha e kometës”, “Do balcak”, “Vrba”, “Sofija”, “Toka”. Ai është drejtor i Teatrit Shqiptar në Shkup, Maqedonia e Veriut.

Luàna Bajrami është një aktore dhe regjisore franceze-kosovare. Ajo njihet për rolet e saj në filmat Portreti i një zonje në zjarr (2019) dhe School’s Out (2018). Ajo bëri debutimin e saj regjisorial me The Hill Where Lionesses Roar (2020) që u shfaq premierë në Festivalin e Filmit në Kanë, Directors Fortnight. Filmi fitoi disa çmime, duke përfshirë çmimin e aktores më të mirë në FF të Sarajevës dhe çmimet e regjisorit dhe aktores më të mirë në PriFest 2021.

Edicioni i 14-të i PriFest, mbahet nga 20-25 shtator 2022. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme