Prodhuesi i “Top Gun” paditet për shkeljen e të drejtave të autorit

7 Qershor, 2022 - 5:05 pm

Familja e shkrimtarit izraelit, artikulli i të cilit frymëzoi filmin e vitit 1986 të Tom Cruise, Top Gun, paditi studion filmike Paramount Pictures për shkelje të të drejtave të autorit për vazhdimësinë e filmit.

Ata pretendojnë se studioja nuk kishte të drejtat për tregimin e Ehud Yonay të vitit 1983 “Top Guns” kur publikoi vazhdimin Top Gun: Maverick muajin e kaluar.

Filmi fitoi 548 milion dollarë globalisht në 10 ditët e para të publikimit, ndërsa Paramount thotë se pretendimi ishte “pa merita” dhe u zotua ta kundërshtojë atë.

Top Gun: Maverick e shfaq Cruise ta përsërisë rolin e tij si pilot i marinës amerikane Pete “Maverick” Mitchell nga filmi origjinal i 1986.

Ai pati fundjavën e katërt më të madhe të hapjes së çdo filmi në epokën COVID-19, pas Spider-Man: No Way Home, vendin e dytë Doctor Strange në Multiverse of Madness dhe më pas The Batman.

Padia – e paraqitur të hënën në gjykatën federale të Los Anxhelosit Në ShBA nga Shosh dhe Yuval Yonay, e veja dhe djali i Ehudit – pretendojnë se Paramount dështoi të rifitonte të drejtat për artikullin e revistës Ehud pasi ai u përfundua sipas Ligjit të ShBA-së për të Drejtën e Autorit.

Ata po kërkojnë dëme të paspecifikuara nga studioja e filmit, duke përfshirë fitimet nga Top Gun: Maverick.

Sipas padisë, ekskluziviteti Top Gun i Paramount nuk do të kishte ekzistuar pa “përpjekjet letrare dhe prozën dhe narrativën ndjellëse” të Ehudit.

Në padi thuhej se në vitin 2018, Yonays informoi Paramount se të drejtat e tij për artikullin e Ehud do të ndërpriteshin dy vjet më vonë.

Ai shtoi se studioja humbi të drejtën e autorit në janar 2020.

“Ashtu si Paramount dëshiron të pretendojë ndryshe, ata bënë një vazhdim të Top Gun pasi humbën të drejtën e autorit”, tha avokati Marc Toberoff, i cili përfaqëson Yonays, shkruan BBC, transmeton Klan Kosova.

Nga ana tjetër, nga Paramount deklaruan: “Këto pretendime janë të pabaza dhe ne do të mbrohemi fuqishëm”.

Mitra Ahouraian, një avokate e artistëve me qendër në Los Anxhelos, i tha BBC-së se planet e Paramount për të prodhuar Top Gun: Maverick më 2018 dhe për ta publikuar atë më 2019 u vonuan për shkak të pandemisë COVID-19./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme