Pse ‘Titane’ është filmi më shokues i vitit 2021?

16 Korrik, 2021 - 11:02 pm

Filmi i ri i Julia Ducournaus është film që në vete ngërthen komiken, seksin, dhunën e muzikën me makth e djallëzi.

Të gjithë në Festivalin e Filmit të Kanës shpresojnë të shohin diçka vërtet të egër, transgresive dhe të garantuar se do t’i shtyjnë darkën. Edhe pse jemi mësuar që shumë shpesh në krye të filmave të veçantë të shfaqet personazhi kryesor një djalë, këtë herë protagoniste do të jetë një vajzë.

Ky film pritet që regjisores Ducournaus t’i  sjellë shumë fitime dhe kritika pozitive, shkruan BBC, transmeton KultPlus.

Fantazia e bukur, e errët, e përdredhur e Ducournau është një breshëri komike e seksit, dhunës, ndriçimit të zhurmshëm dhe muzikës goditëse, me djallëzi.

Filmi ka të bëjë me një vajzë çapkëne me emrin Alexia e cila lind me një pllakë titani në kokën e saj dhe ka aftësi që këdo ta largojë nga makinat, por pas një operacioni asaj i shfaqen efekte të kundërta. Ajo largohet nga prindërit e sja dhe përqafon e puth makinat.

Bazuar vetëm në këto të dhëna fillestare shihet se ky film është padyshim me shumë aventura të saj sa komediane, aksion e shumë skena të tjera bashkë me romancë, erotikë e horror.

Duke e parë këtë film me shpejtësi të furishme, ju mund të kuptoni që Titane është një tmerr trupor dhe shkencor.

Një gjë mbetet ende e paqartë, cili mund të jetë mesazhi i Titanit, ose pse Ducournau ka bashkuar një përbindësh të Frankenstein nga kaq shumë ide të ndryshme, ose nëse udhëtimi i etur i Alexia lidhet me ndonjë emocion të njohur, jo-psikopatik, përveç dëshirës së madhe të prindit për të bashkohen me një fëmijë të humbur. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme