Publikohen nominimet për “Golden Globe”

13 Dhjetor, 2021 - 11:00 pm

Zyrtarisht sot janë shpallur nominimet për Golden Globes. Filmat “Belfast” dhe “The Power of the Dog” kanë marrë shtatë nominime secila derisa Lady Gaga dhe Kristen Stewart janë nominuar për “aktorja më e mirë” për rolet e Gucci dhe Diana – të dy yjet bën thirrje për ta bojkotuar këtë event shkaku i “mungesës së diversitetit” në çmime.

Filmat Belfast dhe Power of the Dog janë fimat me më së shumti nominime, gjithsej shtatë.

HFPA – një trup që përbëhet nga 87 gazetarë të cilët votojnë për çmimet GOlden Globe – ka qenë nën kritika të ashpra pasi që asnjë prej tyre nuk ka qenë me ngjyrë.

Pavarësisht këtyre kritikave, HFPA ka nominuar nëntë persona me ngjyrë përfshirë në aktrim dhe regji këtë vit – i njëjti numër sa ishte edhe për çmimet më 2021.

Yjet e tilla si Scarlett Johansson dhe Mark Ruffalo kanë bërë thirrje për bojkot të ‘Golden Globes’, përderisa Tom Cruise ka protestuar me një grup se do t’i rikthen të tre çmimet e Golden Globes që i ka fituar.

Edicioni i 79-të i Golden Globe parashihet të mbahet më 9 janar 2022. Nuk dihet se cili rrjet i televizioneve do ta shfaq atë pasi që NBC nuk do ta transmetojë për shkak të skandalit të cekur më parë.

Nominimet:

Seriali më i mirë televizive / mjuzikëll/komedi

The Great

Hacks

Only Murders in the Building

Reservation Dogs

Ted Lasso  

Aktori më i mirë i serialëve

Brian Cox – Succession

Lee Jaw – Squid Game

Billy Porter – Pose

Jeremy Strong – Succession

Omar Sy – Lupin 

Aktorja më e mirë – mjuzikëll/komedi

Marion Cotillard – Annette

Alana Haim – Licorice Pizza

Jennifer Lawrence – Don’t Look Up

Emma Stone – Cruella

Rachel Zegler – West Side Story

Seriali më i mirë televiziv – zhanri Dramë

Lupin

The Morning Show

Pose

Squid Game

Succession

Aktorja më e mirë në serial televiziv – zhanri Dramë

Uzo Aduba – In Treatment

Jennifer Aniston – The Morning Show

Christine Baranski – The Good Fight

Elisabeth Moss – The Handmaid’s Tale

MJ Rodriguez – Pose

Aktori më i mirë në zhanrin e serialëve të kufizuara apo antalogjike

Paul Bettany – WandaVision

Oscar Isaac – Scenes from a Marriage

Michael Keaton – Dopesick

Ewan McGrgeor – Holsten

Tahar Rahim – The Serpent

Seriali më i mirë i kufizuar apo antologjik

Dopesick

American Crime Story: Impeachment

Maid

Mare of Easttown

The Underground Railroad

Aktori më i mire në seriale – zhanri mjuzikëll/komedi

Anthony Anderson – Black-ish

Nicholas Hoult – The Great

Steve Martin – Only Murders in the Building

Martin Short – Only Murders in the Building

Jason Sudeikis – Ted Lass

Aktorja më e mirë dytësore në seriale televizive

Jennifer Coolidge – The White Lotus

Kaitlyn Dever – Dopesick

Andie McDowell – Maid

Sarah Snook – Succession

Hannah Waddingham – Ted Lasso  

Aktorja më e mirë dytësore për rolin e saj në serial TV

Billy Crudup – The Morning Show

Kieran Culkin – Succession

Mark Duplass – The Morning Show

Brett Goldstein – Ted Lasso

O Yeong-Su – Squid Game

Aktorja më e mirë në seriale të kufizuara apo antalogjike

Jessica Chastain – Scenes from a Marriage

Cynthia Erivo – Genius: Aretha

Elizabeth Olsen – WandaVision

Margaret Qualley – Maid

Kate Winslet – Mare of Easttown

Aktorja më e mirë në seriale televizive të zhanrit mjuzikëll/komedi

Hannah Einbender – Hacks

Elle Fanning – The Great

Issa Rae – Insecure

Tracee Ellis Ross – Black-Ish

Jean Smart – Hacks

Regjisori më i mirë – filmi artistik

Kenneth Branagh – Belfast

Jane Campion – The Power of the Dog

Maggie Gyllenhaal – The Lost Daughter

Steven Spielberg – West Side Story

Denis Villeneuve – Dune

Aktori më i mirë në film – zhanri Dramë

Mahershala Ali – Swan Song

Javier Bardem – Being the Ricardos

Benedict Cumberbatch – The Power of the Dog

Will Smith – King Richard

Denzel Washington – The Tragedy of Macbeth

Aktori më i mirë në film të zhanrit mjuzikëll/komedi

Leo DiCaprio – Don’t Look Up

Peter Dinklage – Cyrano

Andrew Garfield – Tick, Tick… BOOM!

Cooper Hoffman – Licorice Pizza

Anthony Ramos – In the Heights 

Aktori më i mirë në rolin dytësor – zhanri Dramë

Ben Affleck – The Tender Bar

Jamie Dornan – Belfast

Ciaran Hinds – Belfast

Troy Kotsur – CODA

Kodi Smit-McPhee – The Power of the Dog

Muzika më e mirë

The French Dispatch

Encanto

The Power of the Dog

Parallel Mothers

Dune  

Filmi më i mirë i zhanrit dramë/komedi

Cyrano

Don’t Look Up

Licorice Pizza

Tick Tick Boom

West Side Story

Aktorja më e mirë në film artistik – zhanri dramë

Catriona Balfe – Belfast

Araiana Debose – West Side Story

Kirsten Dunst – The Power of the Dog

Aunjanue Ellis – King Richard

Ruth Negga – Passing

Skenari më i mirë – film

Licorice Pizza

Belfast

The Power of the Dog

Don’t Look Up

Being the Ricardos

Aktorja më e mirë në filmin artistik, zhanri Dramë

Jessica Chastain – The Eyes of Tammy Faye

Olivia Colman – The Lost Daughter

Nicole Kidman – Being the Ricardos

Lady Gaga – House of Gucci

Kristen Stewart – Spencer

Filmi më i mirë – dramë

Belfast

CODA

Dune

King Richard

The Power of the Dog

Filmi më i mirë – i animuar

Encanto

Flee

Luca

My Son Ahmad

Raya and the Last Dragon

Kënga më e mirë origjinale – film artistik

Be Alive from King Richard — Beyoncé Knowles-Carter, Dixson

Dos Orugitas from Encanto — Lin-Manuel Miranda

Down to Joy from Belfast — Van Morrison

Here I Am (Singing My Way Home) from Respect — Jamie Alexander Hartman, Jennifer Hudson, Carole King

No Time to Die from No Time to Die — Billie Eilish, Finneas O’Connell

Filmi më i mirë në gjuhë të huaj

Compartment No. 6

Drive My Car

The Hand of God

A Hero

Parallel Mothers / KultPlus.com

Të ngjajshme