Publikohet traileri i parë për filmin dokumentar kushtuar Greta Thunberg

19 Shtator, 2020 - 10:30 pm

Është publikuar traileri i parë për dokumetarin e vlerësuar për aktivisten Greta Thunberg.

“I Am Greta” është vëzhgim ‘pas skenave’ të aktivisten adoleshente, e cila në vitin 2018 arriti që nga një protestë e saj në shkollë, të nxit një lëvizje globale për ndryshimet klimatike.

Filmi ishte pjesë e Venice Film Festival, ndërsa në kinematë e Anglisë dhe Irlandës do të shfaqet në mes të tetorit.

Fimi është bërë nga regjisori Nathan Grossman dhe Cecilia Nessen që ka bërë dokumetarin “Bergman: A Year in the Life” dhe Frederik Heinig autor i “Midsommar”, një prej filmave më të vlerësuar të vitit të kaluar.

Muajin e kaluar, Greta paralajmëroi kthimin e saj në shkollë, pasi kishte marrë një vit pushim për të udhëtuar në botë me aktivizmin e saj. Përpjekjet e saj kanë parë shumë ndryshime.

Ajo ka fituar Right Livelihood Award që konsiderohet si Nobel alternativ./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme