Publikohet traileri i “The Lost Leonardo”, dokumentari që shpërfaqë rizbulimin e ‘Salvator Mundi’

12 Korrik, 2021 - 12:00 pm

Vepra ‘Salvator Mundi’ e Leonardo da Vincit ka mahnitur botën që nga shitja e saj në vitin 2017 në Christie për 450 milionë dollarë, duke e bërë atë pikturën më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë në një ankand.

Historia e saj është tema e filmit ‘The Lost Leonardo’, drejtuar nga Andreas Koefoed, transmeton KultPlus.

E prezantuar nga Sony Pictures Classics, ‘The Lost Leonardo’ debutoi muajin e kaluar në Festivalin e Filmit Tribeca dhe më pas do të prezantohet edhe në New York dhe Los Angeles më 13 gusht.

Rizbulimi i Salvator Mundi ndodhi në vitin 2005, kur piktura u shit në një ankand në New Orleans për 1,175 dollarë. Dy tregtarë të artit amerikan besuan se mund të ishte një kryevepër e humbur, mbase edhe nga një nga vetë Leonardo.

“Janë të njohur vetëm rreth 15 vepra të Leonardos”, thotë Alexander Parish, një nga tregtarët e artit përgjegjës për rizbulimin. Nga atje, Koefoed komploton ngjitjen e pikturës në vlerë, nga restaurimi te shitja me çmim rekord të saj katër vjet më parë. Vëmendje e veçantë i kushtohet të gjitha intrigave që vazhdojnë të rrethojnë pikturën, veçanërisht nga kritikët që mendojnë se restaurimi shkoi shumë larg./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme