Scarlet Johansson akuzon ‘Golden Globe’ për seksizëm, kërkon të bojkotohet ngjarja

9 Maj, 2021 - 12:30 pm

Aktorja e famshme amerikane, Scarlet Johansson ka akuzuar Shoqatën e Shtypit të Huaj të Hollywood-it (HFPA), organizatë kjo e cila qëndron pas ceremonisë së madhe të çmimeve filmike ”Golden Globe”, përcjell KultPlus.

Në një deklaratë, Johansson ka akuuar HFPA-në që po toleron seksizmin ndërkohë që ka kërkuar nga të tjerët në industrinë e filmit që ta bojkotojnë organizatën der sa të arrihet në ndryshme rrënjësore në këtë drejtim.

“Në të kaluarën, kjo shpesh ka nënkuptuar përballjen me pyetje dhe vërejtje seksiste nga disa anëtarë të HFPA që kufizohen me ngacmime seksuale. Kjo është arsyeja e saktë pse unë, për shumë vite, refuzova të merrja pjesë në konferencat e tyre”, ka thënë Johansson.

HFPA-ja është e përbërë nga rreth 90 gazetarë ndërkombëtarë. Ata çdo vit përzgjedhin fituesit e Golden Globe Awards e cila ndryshe njihet si ngjarja më e madhe e filmit në botë, pas “The Oscars”. / KultPlus.com

Të ngjajshme