Shuhet Peter Fonda, rebeli elegant

20 Gusht, 2019 - 11:00 am

Në kinema vera e vitit 2019 tashmë ka qenë një ripërsëritje e çuditshme e gushtit 1969, falë Quentin Tarantinos me një vizion të mirëfilltë të historisë së Tinseltown.

Karriera e Fondas tregon historinë e një aktori të lezetshëm e karizmatik. Por ndikimi i tij shkoi më thellë dhe më gjerë. Ai ishte autori i një goditjeje të fortë në kulturë, që filloi 50 vjet më parë me realizimin e “Easy Rider” – rrëfimi që tronditi Amerikën dhe transformoi Hollywoodin.

Fonda mund të kishte zgjedhur me lehtësi të kishte qenë diku tjetër. Fëmijëria e tij ishte e mbushur me tragjedi dhe incidente romantike – vetëvrasja e nënës së tij, Frances Ford Seymour, kur ishte 10 vjeç, shkruan “Koha Ditore”. Pastaj, shumë ai aksidentalisht qëlloi veten në stomak. Sidoqoftë, ai pati një të ardhme të artë të shtruar për të, pasi u lind në fisnikëri të biznesit të filmit. I biri i një filmbërësi madhështor, Henryt, vëllai i motrës, Jane një yll i viteve ’60. Fëmija i familjes, njeriu kryesor i pashëm, ishte pa dyshim në radhë.

Në vend të kësaj, ai anashkaloi fatin e tij. Shumë kohë para se të bëhej e detyrueshme, Fonda i rriti flokët e në gjatësi që tmerroi njerëzit. Eksperimentoi në Kaliforninë Jugore, ku filmat, muzika rock dhe kultura e rrugës po mjegulloheshin keq. Ai ishte një fytyrë aq qendrore në skenë sa që formësoi trashëgiminë e vet. Rishikimi i historisë së të shtënave të fëmijërisë së tij ndaj John Lennon në një festë të vitit 1965 në “Mulholland Drive” përfundoi në zemrën e kryeveprës së rrëmbyeshme të “Beatles”, “She Said”.

Ai ishte gjithashtu atje, në trazirat e “Sunset Strip” në vitin 1966, të cilat shpërthyen në protestë ndaj ngacmimit policor të adoleshentëve të ashpër që po shkonin në Los Angeles. Ai jo vetëm që ishte i pranishëm, por u arrestua. Diçka po binte në erë në Amerikë dhe Fonda ishte thelbësore për të, jashtë kamerës dhe më tej. I margjinalizuar nga Hollywood, ai luajti në vend të kësaj në filmat që së pari i dhanë formë ekranit të madh në momentin, si “The Angels Wild” dhe “The Trip”.

Të gjitha këto do të thoshin që kur “Easy Rider” arriti në 1969, ai u nxit nga përvoja e vërtetë. Fonda ishte producenti i filmit – pasi buxheti i kryesuar nga karta e tij e kreditit – si dhe ylli i tij. Jeta e tij ishte në shpirtin e filmit. Fuqia e “Easy Rider” nuk ishte se ai ishte një histori e kusarëve të jashtëligjshëm me plumba e të tjera gjëra. Deri në vitin 1969, çdokush mund ta kishte bërë atë. Ishte sensi i një filmi të një brezi, i bërë pa lejen ekzekutive, që elektrizoi një audiencë të sëmurë nga Vietnami. Ai i shkatërroi studiot aq keq sa vendosën regjisorë të rinj në një përpjekje të dëshpëruar.

Në vazhdën e “Easy Rider”, Fonda udhëhoqi filmat si “The Hired Hand” dhe “Idaho Transfer” me një personalitet, i cili ia vlen të rizbulohet. Si aktor, ai fitoi një nominim për “Oskar” më 1997. Akoma më e mrekullueshme ishte “The Limey”, një triler i lezetshëm i krimit i drejtuar nga Steven Soderbergh saktësisht 30 vjet pas “Easy Rider”. Vitet ’60 e gjetën në projekt të Terry Valentine. Fonda ishte Valentine, një relikte nga antikultura që kurrë nuk u rrit dhe kishte bërë të gjitha llojet e kompromiseve për shkak të saj. Soderbergh përfshiu një goditje të një tabele ku Valentine reklamonte “American Express”, reklama origjinale kishte bërë yll Fondan.

Të ndryshosh historinë është një gjë – të jesh i sinqertë për atë që ndodh më pas merr ndershmëri të rrallë. E megjithatë Fonda kurrë nuk bëri shumë kompromis. Ai ishte ende shpesh në pjesën e prapme të një biçiklete deri në fund të jetës së tij, dhe në vitet tona të trazuara, mund të gjendej duke sulmuar Trump në mediat sociale, përgjithmonë një rebel elegant e i lumtur. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme