Sonte nis edicioni i 71-të i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Kanë

8 Maj, 2018 - 2:00 pm

Sonte do të hap siparin për herë të 71-të një ndër festivalet më prestigjioze botërore të filmit ndërkombëtar.

Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Kanë do të filloi sonte me shfaqjen e filmit nga regjisori iranian, Asgard Farhadi, ndërsa deri më 19 maj, 21 shfaqje do të garojnë për Palmën e Artë.

Ndër filmat në garën për çmimin kryesor të festivalit janë arritjet e veteranëve të kinemasë botërore, si regjisori Jean-Lik Godar dhe Spike Lee, të cilët kthehen në këtë festival pas 27 vjetëve, kur për herë të fundit morën pjesë me “Jungle Fever”.

Festivali do të hapin aktorët Javier Bardem dhe Penelope Cruz me një triller psikologjik “Todos lo saben”, regjinë e së cilit e ka bërë iraniani Farhadi, i cili është në xhirimet e filmit të ri në gjuhën spanjolle.

Kujtojmë se organizatorët u kanë ndalur artistëve të marrin me vete telefonat celular në qilimin e kuq duke mos i lejuar që të bëjnë ‘selfie’.

Theksojmë se presidentja e jurisë nëntë anëtarëshe është aktorja australiane Kate Blanchett. /Telegrafi/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme