“Spider-Man Far From Home” debuton me një shumë marramendëse prej 185 milion dollarësh

8 Korrik, 2019 - 6:30 pm

Superheronjtë ishin përsëri aty që të shpëtojnë ditën, pasi që filmi “Spider-Man Far From Home” pati një shpërthim shumë të madh në biletari.

Aventura lehtë dominoi në Amerikën Veriore, me një debutim prej 185 milionë dollarësh në 4636 vende, ku u shfaq në gjashtë ditët e para në kinema.

Por edhe ky sukses, prej 93 milionë dollarësh në fundjavën hapëse, nuk mund të matet me suksesin e filmit të kaluar “Spider-Man: Homecoming”, të vitit 2017, i cili inkasoi një shumë prej 117 milionë dollarësh, shkruan KOHA Ditore.

Filmi ka vendosur disa rekorde, duke përfshirë shitjen më të madhe të biletave në një të martë (38 milionë dollarë), shitjen më të madhe të një filmi të Marvel në një të mërkurë (27 milionë dollarë) dhe shitjen e dytë më të madhe në 4 korrik (25 milionë dollarë). Po ashtu shënon hapjen më të madhe në gjashtë ditët e para për një film të Sony Pictures.

Image

“Spider-Man Far From Home”, që mbart një çmim prej 160 milionë dollarësh, është i vendosur pas ndodhive të “Avengers Endgame” dhe bën fjalë për Peter Parker, që luhet nga aktori anglez Tom Holland, i cili është në udhëtim me shkollën në Evropë. Në film paraqiten edhe karakteret Nick Fury (Samuel L. Jackson) dhe Mysterio (Jake Gyllenhaal). Po ashtu rikthehen Zendeya, Cobie Smulders, Jon Favreau dhe Marisa Tomei.

Të ngjajshme