‘Succession’, ‘Squid Game’ apo ndonjë surprizë, sonte zbulohen fituesit e ‘Emmy’

12 Shtator, 2022 - 2:09 pm

Yjet e Hollivudit do të mblidhen të hënën mbrëma për të bërë dolli për më të mirat e televizionit në çmimet vjetore Emmy, ku drama “Succession” do të luftojë sensacionin koreano-jugor “Squid Game” për çmimin kryesor, transmeton KultPlus.

Të dy po konkurrojnë për trofeun e serialit më të mirë dramatik në ceremoninë e tapetit të kuq që do të transmetohet drejtpërdrejt në rrjetin NBC të Comcast Corp (CMCSA.O) dhe do të transmetohet në Peacock. Anëtari i kastit për një kohë të gjatë të “Saturday Night Live” Kenan Thompson do të presë ngjarjen duke filluar nga ora 17:00. koha lokale (8 pasdite) në qendër të Los Anxhelosit.

Konkurrenca është e ashpër, sipas ekspertëve të çmimeve, me disa shfaqje dhe yje të rikthyer në garë pasi ndërprerjet e xhirimeve të lidhura me COVID-in i mbajtën larg vitin e kaluar.

“Ne po shohim shumë kategori me pretendentë që kanë qenë shtyllat kryesore për vite dhe ata po konkurrojnë kundër njëri-tjetrit,” tha kryeredaktori i Entertainment Weekly, Patrick Gomez.

“Succession”, një serial i HBO (WBD.O) me protagonist Brian Cox si patriarkun e një familjeje që ecën për kontrollin e një dinastie mediatike, është i preferuari për dramën më të mirë pasi ka fituar 25 nominime kryesore. Ajo fitoi çmimin në vitin 2020.

Megjithatë, i sapoardhuri “Squid Game” mund të arrijë një fitore, dhe nëse po, do të bënte histori si programi i parë në gjuhën jo-anglisht që pretendon një seri Emmy. Shfaqja për konkurset për jetë a vdekje që ofrojnë mundësinë e pasurimit u bë një fenomen global kur debutoi në Netflix Inc (NFLX.O) një vit më parë.

Por mos e përjashtoni një surprizë, thanë ekspertët e çmimeve. Thrilleri “Severance” në vendin e punës Apple TV+ (AAPL.O) ka krijuar bujë të kohëve të fundit në Hollywood. Konkurrentët e tjerë përfshijnë “Ozark” të Netflix dhe “Better Call Saul” të AMC, të cilin votuesit mund të duan të nderojnë për sezonet e tyre të fundit.

Në garën e komedisë, seriali “Ted Lasso” i Apple TV+ është rikthyer për më shumë pasi u shpall komedia më e mirë vitin e kaluar. Rivalët e tij përfshijnë “Only Murders in the Building” të Hulu-s, me Steve Martin, Martin Short dhe Selena Gomez si fqinjë që bëhen podkasterë të krimit të vërtetë, dhe “Abbott Elementary” të ABC-së për mësuesit në një shkollë kryesisht me ngjyrë në Filadelfia.

Short dhe Martin po konkurrojnë kundër njëri-tjetrit për aktorin më të mirë të humorit, së bashku me yllin e “Lasso” Jason Sudeikis. Kandidatët për aktoren kryesore të komedisë përfshijnë Quinta Brunson, krijuesja dhe ylli 32-vjeçar i “Abbott Elementary”, ylli i “Insecure” Issa Rae dhe Jean Smart i “Hacks”.

Ylli i “Euphoria” Zendaya dhe Reese Witherspoon i “The Morning Show” do të përballen për aktoren e dramës. Cox është kundër aktorit më të mirë të dramës në filmin “Succession”, Jeremy Strong dhe Lee Jung-jae nga “Squid Game”.

“The White Lotus” i HBO-së, rreth pushuesve të pasur dhe punëtorëve në një resort luksoz, shihet si kryesuesi për të fituar seritë më të mira të kufizuara./ KultPlus.com

Të ngjajshme