‘The Crown’, producentët e serialit preken teksa xhirojnë vdekjen e Princeshës Diana

2 Nëntor, 2022 - 11:00 pm

Sezoni i ardhshëm i pestë i The Crown tashmë po shkakton shumë polemika mes producentëve dhe pallatit mbretëror, falë pretendimeve se disa pjesë janë të pasakta. Në të njëjtën kohë po xhirohet edhe sezoni i gjashtë, ndërsa Deadline së fundmi raportoi se ka tension në skenat me vdekjen tragjike të Princeshës Diana, të cilat po xhirohen këto ditë.

Sipas Deadline, kishte “nervozizëm” në xhirimet e sezonit të gjashtë, me krijuesit dhe producentët përpara se të filmonin “momentet fatale që çuan në vdekjen e Princeshës Diana në një aksident automobilistik në Paris para njëzet e pesë vjetësh”.

“Ne kemi frikë të arrijmë në atë pikë,” tha një burim për Deadline 20 ditë më parë. “Numërimi mbrapsht është pas dy javësh dhe ndërsa ne vazhdojmë me qetësi, është e drejtë të pranojmë se ka një nervozizëm, një ndjenjë të prekshme të të qenit paksa në siklet. Dua të them, ka një ndjeshmëri rreth saj”.

Ndërsa aksidenti nuk do të filmohet, Deadline raportoi se episodi i sezonit të gjashtë do të tregojë momentin kur princi i atëhershëm Charles “mbërriti në një fluturim mbretëror për të mbledhur trupin e Dianës”, ndërsa do të ketë gjithashtu skena të Mohamad Al-Fayed dhe “racizmi që ai përjetoi nga autoritetet franceze kur mori në dorë arkivolin ku ndodhej djali i tij”.

Ndërkohë, Elizabeth Debicki, e cila luan Dianën, u pyet për shqetësimet që janë ngritur nëse vdekja e Princeshës së Uellsit do të trajtohet me mjaft ndjeshmëri.

“Epo, nuk e di vërtet për ato shqetësime,” i tha ajo Entertainment Weekly, duke shtuar, “Unë do të them që Peter (Peter Morgan, krijuesi i shfaqjes) dhe i gjithë ekipi që punon në të po bëjnë çmos për të trajtuar vërtet gjithçkam, me kaq shumë ndjeshmëri, të vërtetë dhe kompleksitet, si dhe aktorët. Sasia e kërkimit, kujdesit, diskutimit dhe dialogut që vazhdon, nga këndvështrimi i shikuesit, që ndoshta nuk do ta vini re kurrë, është thjesht e madhe. Që në atë takim të parë me Pjetrin, e dija se po hyja në këtë hapësirë ​​ku kjo u mor seriozisht me kujdes të thellë. Pra, kjo është përvoja ime e serialit.”/KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme