“Top Gun” u shpall filmi më i mirë nga ‘National Board of Review’

8 Dhjetor, 2022 - 11:15 pm

Top Gun: Maverick”, hiti më i madh i boksit të vitit 2022, është shpallur filmi më i mirë i vitit nga ‘National Board of Review‘.

Megjithëse ‘National Board of Review’, një organizatë prej kohësh e përbërë nga entuziastë dhe akademikë të filmit , nuk ka asnjë mbivendosje apo korrelacion me organet e tjera të çmimeve, fitorja i shtohet erërave të fundit të sezonit të çmimeve për “Top Gun: Maverick” si jo vetëm 1,5 dollarë miliardë e goditur në mbarë botën, por një pretendent legjitim i çmimeve Oscar. Të enjten, Producers Guild Awards njoftoi gjithashtu se ylli i “Top Gun” Tom Cruise do të marrë çmimin e tij David O. Selznick Achievement.

‘National Board of Review’, i cili shpalli zgjedhjet e tij të enjten, gjithashtu i dha çmimin për kinematografinë më të mirë Claudio Miranda për vazhdimin e “Top Gun”.

Steven Spielberg u vlerësua për regjinë më të mirë për portretin e tij autobiografik familjar, “The Fabelmans”. Gabriel LaBelle, i cili luan një qëndrim të trilluar për të riun Spielberg , fitoi gjithashtu për performancën e jashtëzakonshme./21Media/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme