“Unë jam Mia”, film për jetën e këngëtares së njohur italiane

4 Shkurt, 2019 - 12:30 pm

Dokumentari “Unë jam Mia” prezantohet në kinematë italiane. Filmi biografik me regji të Riçardo Donna ndalet tek gjurmët më të rëndësishme të jetës private edhe profesionale të këngëtares së jashtëzakonshme, Mia Martini. Një udhëtim në lëvizje, nga agimi deri tek suksesi, depresioni dhe pengesat që ka hasur artistja në rrugën e saj.

Filmi ka pasur edhe kritika të shumta, duke ngacmuar edhe motrën e saj të madhe Loredana Bertèn. Por përtej opinioneve të kundërta, filmi është një mundësi e mrekullueshme për të kujtuar Mian e bukur, e cila u nda shumë herët nga jeta (48 vjeçe).

Filmi nis me Mia Martini kur ishte e famshme. Gjatë një interviste të gjatë që i jep një gazetari, Mia gjurmon fazat thelbësore të karrierës së tij, sukseset e tij më të mëdha, dashuritë dhe surprizat që duhej të duronin. Këngëtarja pastaj rrëfen dhimbjen e madhe që ajo ndjeu kur miqtë e saj i kthyen shpinën për shkak të zërave që qarkullonin mbi të.

Natyrisht, që në këtë dokumentar nuk mungojnë as hitet më të njohur të këngëve, të cilët shoqërojnë publikun në këtë udhëtim të lëvizshëm.

Protagonistja e filmit që luan rolin e Mia Martinin është Serena Rossi. Ajo e ka interpretuar këngëtaren në shtegun e saj të dritës dhe hijes. “Unë jam Mia” vjen për publikun në ekranin e madh në datë 12 shkurt 2019 dhe prezantohet në Rai 1. /a.a/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme